Islámští radikálové mohou proniknout i k nám, varoval Zeman velvyslance. Jako důkaz zmínil děsivou mapu

26. 8. 2014 22:10

Prezident Miloš Zeman na setkání s českými diplomaty vyslovil jasné varování. Proti teroristům je třeba zakročit na jakémkoli území, a to i s využitím té nejmodernější technologie. A to zvlášť s přihlédnutím k tomu, jak odhodlanými a fanatickými nepřáteli jsou islámští radikálové. O prezidentově projevu informoval server iDnes.cz.

Islámští radikálové mohou proniknout i k nám, varoval Zeman velvyslance. Jako důkaz zmínil děsivou mapu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman s premiérem Bohuslavem Sobotkou
reklama

„Teroristické buňky mohou velmi snadno proniknout na české území,“ prohlásil Zeman. „Měli bychom bojovat nikoli nasazením pozemních vojsk, ale aktivními selektivními operacemi proti teroristickým základnám, ať už jsou umístěny na jakémkoli území. Samozřejmě i s využitím nové moderní vojenské technologie, jako jsou například drony, neboli bezpilotní letouny,“ pokračoval.

Proč je třeba být tak nekompromisní? Prezident se odvolává např. na mapu chalífátu, jehož vznik předpokládají radikálové operující dnes v Sýrii nebo Iráku. Nemalá část chalífátu se prý v myslích fanatiků rozkládá i na nemalé části evropského kontinentu. A toto riziko nelze podceňovat. Hlava státu v této souvislosti připomněla i Adolfa Hitlera. Ani v naplnění jeho plánů mnoho lidí nevěřilo, ale Hitler je naplnil, byť ne zcela, jak prezident připomněl.

Boj s evropskou konkurencí

Česko by si podle Zemana mělo i nadále zachovat proizraelskou zahraniční politiku. Ve svém projevu však zároveň ocenil, že Sobotkova vláda přistupuje realističtěji k Číně. Totéž by se mělo stát i ve středoasijských zemích, kde se pro české podniky otevírají obchodní možnosti. Nesmíme ale podle něj zapomínat na konkurenci přímo ze srdce EU, která by mohla české šance zmařit.

Prezident konkrétně hovořil o české firmě, která by mohla stavět metro v hlavním městě Ázerbájdžánu Baku. Háček je v tom, že zájem o zakázku projevuje i Francie a za tamní firmy přijel do země lobbovat i prezident Francois Hollande.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…