Ištvan znovu udeřil. Osvobození ODSáci opět v ohrožení

27.08.2013 7:19

Vyšetřovací tým pod vedením Ivo Ištvana se podle MF Dnes stále snaží dostat na kobylku trojici trafikantů ODS. Když Nejvyšší soud zakázal je stíhat za jednání kryté poslaneckou imunitou, rozhodli se vyšetřovatelé posvítit si na jejich aktivity mimo Poslaneckou sněmovnu.

Ištvan znovu udeřil. Osvobození ODSáci opět v ohrožení
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci

Vyšetřovatelé doložili například schůzku v restauraci Vojanův dvůr, kde měli „rebelové“ protestující proti Kalouskovu balíčku ladit své noty do střetu s předsedou ODS. Další schůzky se prý měly uskutečnit v brněnských hotelech Holiday Inn a International, ale rovněž v budovách vlády - Hrzánském paláci a Strakově akademii, kde měli jednat se samotným premiérem Nečasem.

Místopis jejich jednání zmapovali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Ti se již od června snaží dokázat, že poslanci ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa se dohodli s premiérem Petrem Nečasem a jeho pravou rukou Janou Nagyovou, že se vzdají poslaneckých mandátů a za to dostanou funkce ve státních podnicích. V tomto jednání detektivové spatřují korupci.

„Kromě legitimních politických jednání, o nichž bylo veřejně informováno, měla paralelně probíhat další, tentokrát však již utajovaná, skrytá před veřejností,“ vysvětluje státní zástupce Ivo Ištvan. Na těchto jednáních se podle něj nejednalo o politické vyjednávání o podobě zákonů, ale o privátní jednání o rozdělení funkcí. Proto naplňují skutkovou podstatu trestného činu úplatkářství.

Pokud by soud argumentaci žalobců přijal, policisté by Šnajdra, Tluchoře a Fuksu znovu obvinili z přijetí úplatku a premiéra Petra Nečase z toho, že jim úplatky poskytl. Podstatu úplatkářství spatřuje žalobce Ištvan v tom, že si poslanci nechali slíbit funkce ve státních firmách. K tomu mělo dojít právě na schůzkách na místech nekrytých imunitou.

Žalobci navíc jako další trumf vytáhli Evropskou úmluvu o  korupci, která státy zavazuje stíhat úplatkářství i ve vztahu k členům Parlamentu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sirotci Šojdrové ať přijdou! zaznělo v ČT. A také: Pětileté dítě ušlo 2000 km, zaplatilo pašerákům, samo přeplulo

7:50 Sirotci Šojdrové ať přijdou! zaznělo v ČT. A také: Pětileté dítě ušlo 2000 km, zaplatilo pašerákům, samo přeplulo

Volby do europarlamentu se blíží a s nimi také znovu vyvstává otázka přijetí původně 50 syrských dět…