Italové k volbám nepůjdou. Levice se dohodla a vyběhla se Salvinim

28.08.2019 22:06

Itálie bude mít novou vládu. Levicovou, a bez předčasných voleb. Hnutí 5 hvězd, které bylo součástí minulé vládní koalice, se dohodlo se sociálnědemokratickou Demokratickou stranou expremiéra Matteo Renziho. Ta sice v minulých volbách totálně vybouchla, ale koalice vedená dosavadním premiérem Giuseppe Contem většinu dohromady dá.

Italové k volbám nepůjdou.  Levice se dohodla a vyběhla se Salvinim
Foto: Repro Youtube
Popisek: Matteo Salvini
reklama

Levice tak vyběhla s dosavadním ministrem vnitra a vicepremiérem Matteo Salvinim a jeho hnutím Liga. To suverénně vede předvolební průzkumy a po rozpadu koalice, který způsobil rozdílný postoj Ligy a 5 hvězd k migraci, usilovalo o předčasné volby.

Koalice v Římě se rozpadla po pouhých 15 měsících. Hlavním důvodem byl rozdílný postoj k migraci. Liga ústy svého lídra Salviniho, který byl ministrem vnitra, nekompromisně hájila uzavření italských hranic, zatímco levicové Hnutí 5 hvězd naznačovalo trvale ochotu migranty přijímat.

V minulém týdnu premiér Conte, původně nestraník vybraný jako kompromisní řešení mezi výraznými koaličními lídry, oznámil konec vlády. Od té chvíle probíhala jednání o řešení vládní krize. Liga, se zisky blížícími se 40 procentům suverénní lídr průzkumů, preferovala nové volby a nové rozdání karet.

Nakonec ale došlo k dohodě politické levice. Předseda Hnutí 5 hvězd Luigi di Maio se dohodl s Demokratickou stranou, která v minulém volebním období vedla vládu a projevovala velkou ochotu nechat hranice otevřené a pomáhat migrantům v maximální míře. Symbolem této politiky byl expremiér Matteo Renzi.

Premiérem by měl zůstat Giuseppe Conte, který si v minulé vládě získal celkem slušnou popularitu. Dohodu obou levicových stran musí ještě schválit prezident Sergio Mattarella. Negativní postoj se od něj ale příliš nečeká. Lídr volebních průzkumů se tak odebere do opozice.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím auta, jdu je obcházet s klíčem.“ Piráti ve Škodovce: Přišli o hlas

12:42 „Nenávidím auta, jdu je obcházet s klíčem.“ Piráti ve Škodovce: Přišli o hlas

Piráti a STAN se vydali do Škodovky a zistili, že plány Škodovky jsou v souladu s jejich programem. …