Ivan Bartoš: Oběť znásilnění může být v šoku. Pláče, prosí, ať jí pachatel neubližuje, ale fyzicky se nebrání

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

13.06.2021 20:21 | Zprávy

Předseda Pirátů Ivan Bartoš se na svém facebookovém profilu rozepsal o tom, že sex má být vždy oboustranně dobrovolný. „Pokud o tom panují jakékoliv pochybnosti, je nutné se partnera zeptat. Mlčení neznamená automaticky souhlas. A NE vždy znamená NE,“ uvedl Bartoš.

Ivan Bartoš: Oběť znásilnění může být v šoku. Pláče, prosí, ať jí pachatel neubližuje, ale fyzicky se nebrání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš

„Dnes bych s vámi chtěl mluvit o věci, kterou je třeba začít konečně řešit. Ročně je v Česku spácháno podle odborníků až 12.000 znásilnění. K těmto číslům nemůžeme přistupovat jen jako k anonymním statistikám. Za každým z těchto případů se skrývá žena, muž nebo bohužel i dítě, jejichž nejintimnější fyzický i duševní prostor byl brutálně a bezohledně narušen. Přičemž následky si oběti nesou mnohdy do konce života a podle studií mají výrazně větší pravděpodobnost, že se pokusí o sebevraždu. Znásilněním u nás prošla každá jedenáctá Češka či Čech. To jsou děsivá čísla. Přitom jen 5 procent zločinů je nahlášeno a polovina pachatelů odchází pouze s podmínkou,“ podotkl Bartoš.

„Důvodů je celá řada – ve společnosti například ohledně znásilnění přetrvává mnoho mýtů, kterým je třeba čelit informacemi. Obzvláště nebezpečný je mýtus, že si za znásilnění oběť mohla nějakým způsobem sama, protože měla třeba sukni nebo s pachatelem v baru tančila. Oběť se tak mnohdy obává o svých zážitcích mluvit ze strachu, že jí nikdo neuvěří nebo že se místo pachatele obrátí zloba vůči ní,“ zmínil dál Bartoš.

„Mnozí si také myslí, že ke znásilnění obvykle dochází cizí osobou v setmělém parku. Tak tomu ale není – drtivou většinu páchají osoby, které oběť zná. Může jít o expřítele, kolegu, kamaráda nebo i rodinného příslušníka. O takových zločinech je dvojnásobně těžké hovořit, neboť se kromě zločinu samotného musí oběť vyrovnat i s tím, že jí ublížil někdo, koho znala a komu důvěřovala. A vypořádat s obavami, že ji možná nepodpoří ani nejbližší okolí, protože dotyčný ‚by přece nic takového nikdy neudělal‘,“ poznamenal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Bartoš , piráti , spravedlnost , znásilnění

autor: vef

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje

Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …