Ivermectin: Důrazně varujeme, píší lékaři. Ale i Joe Biden to nakoupil

09.03.2021 9:28

Lidé tlačí na veterináře, aby jim dali do rukou léčivo ivermectin určené kupříkladu pro koně, protože uvěřili informacím, že lék pomáhá v boji s covidem. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) s velkou slávou oznamoval nákup tisíců dávek ivermectinu pro Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Společnost Merck, která lék vyráběla, však před neuváženým užíváním tohoto léku varuje. Důrazné varování vydala také Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Ivermectin: Důrazně varujeme, píší lékaři. Ale i Joe Biden to nakoupil
Foto: Archiv
Popisek: Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, pohled na průčelí budovy

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) s velkou slávou oznamoval dodávky tisíců dávek tohoto léku do Nemocnice sv. Anny v Brně, kde ivermectin zkouší pro léčbu covidových pacientů využít.

Anketa

Hospodařila Babišova vláda v době pandemie dobře s našimi penězi?

60%
40%
hlasovalo: 12158 lidí

Podle informací deníku Právo však společnost Merck, která antiparazitický lék ivermectin původně vyráběla, vydala varování, že není vhodné používat toto léčivo nad rámec standardních antiparazitických léků. Momentálně se tento lék vyrábí v levné variantě v Indii.

Společnost Merck raději vyvíjí nový lék určený pro covidové pacienty Molnupiravir. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena přispěla na vývoj léku a objednala až sto tisíc dávek za 356 milionů dolarů, v přepočtu asi 7,8 miliardy korun.

K ivermectinu se vyjádřila i Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Lékaři před neuváženým užíváním ivermectinu důrazně varují.

„Lékaři ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně varují před neuváženým používáním léku ivermectin, zvláště pak je-li určen primárně k veterinárním účelům. Tato forma ivermectinu není vhodná pro humánní použití a při podání člověku by mohla způsobit zdravotní komplikace. Ivermectin pro humánní účely je v současné době v České republice podáván spolu s dalšími léky pouze pečlivě vybraným covid+ pacientům, a to po posouzení jejich zdravotního stavu ošetřujícím lékařem,“ stojí v tiskové zprávě vydané nemocnicí.

Lékaři však také upozornili, že neexistují žádné pádné argumenty proti využití ivermectinu na léčbu covid pacientů.

„Lékaři ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně se taktéž důrazně ohrazují proti tvrzení, že léčba ivermectinem představuje experimentální léčbu nepodloženou žádnými důkazy z klinických studií. Kolektiv lékařů z I. interní kardioangiologické kliniky se rozhodl použít ivermectin v rámci získání pilotních zkušeností a na podkladu doporučených postupů publikovaných skupinou amerických lékařů z aliance FLCCC a na podkladu dat z mnoha menších klinických a epidemiologických studií. Lék měl z těchto dostupných zdrojů velmi příznivé reference - co se týče efektivity i bezpečnosti. Jedná se o lék registrovaný k humánnímu použití, dovezený formou mimořádného dovozu v ČR neregistrovaného léku. Existuje recentní stanovisko americké autority NIH - NationalInstitutesofHealth, která se problematikou užití ivermektinu zabývala na vědeckém panelu, je volně k dispozici a je datováno k 11. 2. 2021. Tam se konstatuje, že v současné době neexistují jasné argumenty pro ani proti použití ivermektinu v léčbě nemoci COVID-19. Argumenty pro chybí z důvodu absence velké, placebem kontrolované, randomizované studie. Argumenty proti byly revidovány oproti původnímu negativnímu stanovisku, došlo tedy k určitému pozitivnímu posunu v hodnocení uvedeného léku i touto vědeckou institucí,“ napsali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez souhlasu rodiny. ,,Vystrčilův” profesor. Sesazení Zemana: Co neřekli

6:21 Bez souhlasu rodiny. ,,Vystrčilův” profesor. Sesazení Zemana: Co neřekli

Znal prezident obsah odpovědí nemocnice senátorům? A schválili podání zprávy Miloš Zeman nebo jeho r…