Ivermectin: Máte po, směje se Wollner z ČT. Ale pak vystoupil odborník

23.03.2021 11:42

Bitva o ivermectin se chýlí ke konci. O léku, který tak důrazně prosazoval na léčení covidu premiér Andrej Babiš (ANO), Evropská léková agentura (EMA) prohlásila, že ho pro léčbu covidu nedoporučuje. Marek Wollner z Reportérů ČT poznamenal, že zázrak spojený s očekáváními od toho léku se nekoná. Ale primář Michal Rezek z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně to vidí jinak. Covidovým pacientům hodlá ivermectin podávat dál.

Ivermectin: Máte po, směje se Wollner z ČT. Ale pak vystoupil odborník
Foto: www.saps.gov.za
Popisek: Pytle s miliony tablet Ivermektinu, zabavené jihoafrickou policií

Premiér Andrej Babiš označoval lék ivermectin za jednu z nadějí v boji proti covidu a pár dní v zimě letošního roku nemluvil téměř o ničem jiném než o možném podávání tohoto léku pacientům. Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Jan Blatný ale v otázkách Václava Moravce v České televizi prohlásil, že on sám by si jako lékař ivermectin rozhodně nevzal. Evropská léková agentura (EMA) teď ivermectin také k léčbě covidu nedoporučuje.

Marek Wollner z týmu Reportérů ČT k tomu napsal pár slov.

Anketa

Je dobře, že mají být na covid testováni všichni zaměstnanci i OSVČ?

39%
61%
hlasovalo: 8148 lidí

„Tak to vypadá, že ivermectin, náš zázračný recept na covid, to má definitivně sečteno. Je to opravdu pěkný příběh, který jsem pro vás v hrubých obrysech zaznamenal. Po samotném výrobci, americkém úřadu pro kontrolu léčiv, ministru Blatném a dalších jej jako lék na covid odmítla i Evropská léková agentura (EMA),“ začal Wollner.

Zdůraznil, že Babiš využívání ivermectinu prosazoval na sociálních sítích. Podpory se mu dostalo z Lidových novin, které vlastní, ale také od deníku Právo, který má odlišného vlastníka. Lidové noviny v březnu Babiše chválily za to, jakou aktivitu ve věci ivermectinu vyvíjel.  

„V článku ‚Koktejl života z Brna cílí na nejohroženější pacienty‘, který zaplňuje první dvě strany vydání z 6. března, neopomenou vyzdvihnout premiérovy zásluhy: ‚Česku ho v objemu deseti tisíc balení pomohl sehnat premiér Andrej Babiš (ANO).‘ Abychom to uměli plně docenit, je třeba si uvědomit, že premiér lék sehnal až v Bulharsku - a ještě to utajil před vlastním ministrem zdravotnictví; asi aby se nemusel dělit o vavříny zachránce,“ napsal k tomu Wollner. 

Wollner o ivermectinu

Michal Rezek, primář I. interní kardioangiologické kliniky ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně si ale trvá na tom, že ivermectin covidovým pacientům pomáhá.

„Já si myslím, že pro nás je platné stanovisko SÚKL a Ministerstva zdravotnictví. Pokud se nic nezmění, tak pro nás je platné to poslední stanovisko, které umožňuje podávání ivermectinu ošetřujícím lékařem za podmínek, které jsou tam definovány o informování pacienta. Zatím můžeme v té léčbě pokračovat,“ uvedl primář Rezek.

„Já vlastně pořád nechápu, co se tu děje. Proč je ivermectin ten jediný lék, u kterého je neustále snaha hledat jen ta negativa, když u všech léků to komplet děláme obráceně? To znamená, že máme spoustu léků, jako je remdesivir, které prostě nahlížíme tou optikou, že v některých studiích vyšly a v některých nevyšly, ale tak pojďme je používat a používáme je. Tady je to úplně obráceně. Tady máme lék, který nemá moc negativních účinků, má pozitivní zprávy, ale všichni říkají, to nebudeme používat, protože ty pozitivní zprávy asi nebudou pravda, i když to vlastně nevíme,“ kroutil hlavou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

22:08 Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

Očkování proti covidu-19 vyvolává velké názorové neshody nejen ve společnosti, ale i v oblasti vrcho…