Izolujte Rusko. Odpojte ho. Dodejte nám zbraně, žádá Ukrajina

24.02.2022 10:03 | Zprávy

Rusko zahájilo útok na Ukrajinu. „Účelem ruské útočné vojenské operace je zničit ukrajinský stát,“ to jsou slova ukrajinského velvyslance v Česku Jevhena P. Perebyjnise na tiskovém brífinku přenášeném ČT24. Ukrajina dle jeho slov bude bojovat, Ukrajina bude klást odpor.

Izolujte Rusko. Odpojte ho. Dodejte nám zbraně, žádá Ukrajina
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis

„Bohužel naděje celého světa na to, že v Kremlu zvítězí zdravý rozum, se nenaplnily. Vladimir Putin dnes ráno oznámil začátek nové vlny agrese proti Ukrajině. Účelem ruské útočné vojenské operace je zničit ukrajinský stát. Násilně se zmocnit ukrajinského území a nastolit okupační kontrolu. Ruské jednotky útočí na mírumilovná ukrajinská města z různých směrů včetně dočasně okupovaného Donbasu a Krymu a také ze severovýchodní oblasti. Jde o válečný akt, útok na suverenitu a územní celistvost Ukrajiny. Hrubé porušení Charty OSN a základních norem a principů mezinárodního práva. Ukrajina aktivovala své právo na sebeobranu, v souladu s mezinárodním právem,“ uvedl ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen P. Perebyjnis.

„Bojový duch ukrajinské armády je vysoký, obránci jsou připraveni odrazit agresorský stát a udělají vše, co je v jejich silách, aby ubránili ukrajinskou zemi. Ukrajina vyzývá mezinárodní společenství, aby okamžitě jednalo. Pouze jednotné a rozhodné kroky mohou zastavit agresi Vladimira Putina proti Ukrajině. Naši partneři musí okamžitě aktivovat balíček nových sankcí. Vyzýváme také zpřátelená hlavní města, aby pokračovala v posilování obranyschopnosti našeho státu poskytováním zbraní a vojenského materiálu. Na naší společné reakci nyní závisí nejen bezpečnost ukrajinských občanů, ale také bezpečnost občanů v celé Evropě. A budoucnost světového řádu,“ sdělil Perebyjnis. 

K útoku podle něj došlo v 5 hodin ráno podle ukrajinského času. „Ozbrojené síly Ruské federace zahájily intenzivní ostřelování našich jednotek na východě země, uskutečnily raketové údery na letiště a také na vojenskou infrastrukturu ozbrojených sil Ukrajiny. Současně agresor zahájil dělostřelecké ostřelování oblastí a osad podél státní hranice a administrativní hranice s dočasně okupovaným územím Krymu. Ukrajinské ozbrojené síly využívají své právo na sebeobranu podle článku 51 Charty OSN a důstojně čelí pokusům nepřítele o prolomení státních hranic. Situace je pod kontrolou ukrajinské armády, ruská vojska trpí ztráty,“ zmínil Perebyjnis a hovořil o sestřelení 5 letadel, 2 vrtulníků a zničených tancích.

Nyní podle něj nestačí už jen vyjádření solidarity. „Jde nejen o Ukrajinu, jde o celý svět, dnes v noci se svět změnil. A vlastně my trváme na tom, že svět by měl podniknout kroky, které by zastavily ruskou agresi a zachránily ukrajinský stát a zachránily to, na čem stojí demokratický svět a demokratická Evropa,“ dodal.

„Podle nás demokratický svět a naši partneři musí okamžitě aktivovat balíček nových tvrdých sankcí proti Rusku. My vyzýváme, jak už jsem řekl, svět, aby posiloval obranyschopnost našeho státu a poskytováním zbraní a vojenského materiálu. Zejména jde o zničující ekonomické sankce vůči Rusku, hned! Dnes. Zejména odpojení Ruska od bankovního systému SWIFT. Civilizovaný svět musí plně izolovat Rusko všemi možnými prostředky, ve všech formacích. Taky Ukrajina potřebuje dodávky nových zbraní a vybavení vojenské techniky. Ukrajina samozřejmě potřebuje finanční pomoc, humanitární pomoc, zdravotnický materiál,“ zdůraznil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Green Deal

Dobrý den, obracím se na vás jako na zastánce tohoto paktu nebo co to je. Můžete mi říci, kde třeba většina z nás má brát peníze na auta bez spalovacích motorů? Neměla by tedy minimálně EU lidem na nová auta nějak přispět? Myslíte si, že si je lidé u nás, kteří vydělávají kolem 20 tisíc měsíčně moho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…