Izrael letos do Česka vyšle nového velvyslance

6. 5. 2013 13:37

Izrael bude mít v České republice nového velvyslance, od srpna jím bude diplomat Gary Koren. Vystřídá Jaakova Levyho, který stojí v čele izraelské mise od roku 2008. Koren v Jeruzalémě pozdravil českou delegaci, která se účastní pondělního česko-izraelského fóra, jehož hostem je také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a izraelští představitelé.

Izrael letos do Česka vyšle nového velvyslance
Foto: Redakce
Popisek: Izrael
reklama

"Do Prahy se těším," uvedl letos čtyřiapadesátiletý Koren, který dosud pracuje jako ředitel kanceláře generálního sekretáře izraelského ministerstva zahraničí. Předtím byl velvyslancem v Litvě a Lotyšsku a působil též na nižších diplomatických postech jinde v zahraničí, uvedli na dotaz ČTK zástupci izraelské diplomacie.

Na českém velvyslanectví v Izraeli by také mohlo dojít ke střídání

Česko-izraelské vztahy jsou velmi dobré, v EU stojí Praha na straně nejbližších spojenců Izraele. Fórum připravuje již druhé společné jednání vlád obou zemí, které se má konat letos v létě v Izraeli.

Českým velvyslancem v Izraeli je Tomáš Pojar. Nyní se spekuluje o tom, že by ho příští rok mohl vystřídat někdejší diplomat a bývalý ministr z ODS Alexandr Vondra. Z vlády odešel loni, odchod z funkce zdůvodnil ztrátou voličské podpory, která se projevila neúspěchem v posledních senátních volbách. Byl ale také kritizován v souvislosti s údajně předraženou zakázkou pro firmu ProMoPro během českého předsednictví v EU.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Podle Schwarzenberga by byl Vondra vhodným adeptem na tento post. Pojar je velyvslancem od roku 2010.

Obvykle velvyslanci na jednom postu působí kolem čtyř let. Výměny českých velvyslanců jsou ovšem nyní zablokované, a to kvůli sporu o jména mezi Karlem Schwarzenbergem a prezidentem Milošem Zemanem, který nové velvyslance jmenuje.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

8:13 Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

TÝDEN V MÉDIÍCH Kde bere člověk, který se nazývá teologem, odbornou kompetenci k tomu posuzovat komp…