Izrael má nového spojence. Koalice proti Íránu? Michael Žantovský vysvětluje

16.08.2020 13:43

Někdejší velvyslanec v Izraeli, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský přijal pozvání do internetové televize DVTV, kde hovořil o historické dohodě, kterou mezi sebou uzavřely Izrael a Spojené arabské emiráty; hodlají navázat standardní diplomatické styky. Zmínil, zda je skutečně na obzoru zásadní změna vztahů na Blízkém východě, či zda jde o přípravu na daleko hlubší konflikt s Íránem.

Izrael má nového spojence. Koalice proti Íránu? Michael Žantovský vysvětluje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Žantovský oznámil společnou kandidaturu za TOP 09, ODS, STAN a SNK Evropské demokraty v senátním obvodu č. 21 v Praze 5, Praze 13 a Řeporyjích
reklama

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tuto dohodu nazval „počátkem nové éry“ a americký prezident Donald Trump „historickým momentem“.

Anketa

Vážíte si Spojených států amerických coby klíčového spojence ČR?

9%
91%
hlasovalo: 33888 lidí

„Rozhodně se jedná o důležitý krok; jestli to bude krok historický, nebo počátek nové éry, je příliš brzo říct. Je to však po dlouhé době něco, co se mění v reálné mapě Blízkého východu. Spojené arabské emiráty budou třetí arabskou zemí, se kterou bude mít Izrael diplomatické styky. Rozhodně je to posun,“ reagoval Žantovský na některá politická vyjádření k dohodě Spojených arabských emirátů a Izraele.

Čemu tato dohoda podle Žantovského otevírá dveře? „Otevírá dveře především ekonomické, vzdělávací a vědecké spolupráci. Také je to možná model a příklad pro další země v této oblasti. Nemyslím, že by Spojené arabské emiráty něco podobného dělaly bez vědomí Saúdské Arábie,“ myslí si.

V tomto smyslu podle Žantovského mohou být Spojené arabské emiráty jakýmsi pokusným balónkem, který vypouštějí Saúdové: „Dalo by se to takto říct. Je to výsledek i toho, že v několika posledních letech Spojené státy v osobě zetě prezidenta Trumpa pana Kushnera podnikaly na Blízkém východě tichou kyvadlovou diplomacii a zdá se, že nějaké výsledky přece jen přinesla,“ připomněl.

Co by mohlo být ještě jiným cílem této dohody, v kontextu s tím, že Izrael v zádech se Spojenými státy a též arabské země v Perském zálivu mají jako nepřátelskou zemí Írán? „Spojené státy se jako velmoc snaží budovat společnou frontu proti Íránu, který považuji za jednu z nejhorších hrozeb v regionu. Smlouva přinesla výhody v podobě amerických vojenských dodávek, a bezpečnostní záruky. To je něco o co by USA stály v Perském zálivu,“ sdělil Žantovský.

„Osobní motiv má zde i prezident Trump. Zbývají dva měsíce do voleb a otázka Blízkého východu a vztahu s Izraelem je vždy jedním z velmi důležitých témat ve volební kampani,“ podotkl Žantovský.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v tomto roce mluvil o tom, že dojde k další anexi okupovaných zemí Západních břehů Jordánu. Nyní to vypadá, že tento úmysl je dán na chvíli k ledu. Bude mít dohoda mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty dopad na to, co dělá Izrael v Gaze? „Všiml jsem si rétoriky Netanjahua, který hned říkal, že to neznamená, že by to vzdávali, ale se to jen odkládá. On řekl důležitá slova: jednou to uděláme, a když to uděláme, tak ve stoprocentní koordinaci se Spojenými státy,“ sdělil Žantovský závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Čaputová volala českým lékařům. Jak to zvládáte? starala se

14:33 VIDEO Čaputová volala českým lékařům. Jak to zvládáte? starala se

Koronavirová čísla ukazují, že Česko je momentálně poznamenáno epidemií nejvíc z celé EU a v přepočt…