Izrael v Žatci in memoriam ocenil sourozence Šircovy. Zde je k tomu příběh

8. 11. 2018 21:35

Izraelský velvyslanec dnes v synagoze v Žatci ocenil sourozence Václava Širce a Marii Kelnerovou, rozenou Šircovou, titulem Spravedlivý mezi národy.

Izrael v Žatci in memoriam ocenil sourozence Šircovy. Zde je k tomu příběh
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele

Sourozenci společně s celou svou rodinou zachránili při holokaustu život Rachel Rabinoviczové-Kvasgaltnerové. Byli oceněni in memoriam, ocenění převzali jejich potomci a rodinní příslušníci. Příběh se udál v prostředí Volyňských Čechů na území dnešní Ukrajiny, kde měli Šircovi hospodářství.

"Když přišel rozkaz zlikvidovat místní ghetto, Václav Širc pro mě přišel a odvedl mě k sobě domů. Nějakou dobu jsem zůstala u Širců, avšak jen do chvíle, kdy jednoho dne přišli ozbrojení Ukrajinci, kteří znali mého tatínka, hrozili Šircovým a přikázali mi usedlost okamžitě opustit. Pan Širc mě odvezl ke své sestře, ale ani zde to nebylo bezpečné," popsala v dopise události Rachel Rabinoviczová. Ukrývala se potom s partyzány v lese, aby se téměř na pokraji smrti vrátila zpět k Šircům, kteří pro ni okamžitě připravili skrýš a nosili jí jídlo. Marie Šircová Rachel ošetřila rány. Rodina ji pak ukrývala až do osvobození.

Ocenění rodině sourozenců předal izraelský velvyslanec Daniel Meron. Zúčastnění si zároveň připomněli tragické události Křišťálové noci, od kterých v těchto dnech uplyne 80 let.

Titul Spravedlivý mezi národy uděluje památník obětem holokaustu Yad Vashem lidem, kteří nezištně pomáhali za druhé světové války pronásledovaným obětem nacistického režimu. Oceněných titulem Spravedlivý mezi národy je z řad Čechů a Čechoslováků včetně Šircových 122.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebude na jídlo. A pak už se nebude zvonit klíči... Petr Robejšek vydal drsné varování politikům

12:31 Nebude na jídlo. A pak už se nebude zvonit klíči... Petr Robejšek vydal drsné varování politikům

Politolog Petr Robejšek se v komentáři pro deník MF Dnes zamyslel nad tím, proč zemřela levicová pol…