Izraelský velvyslanec: Češi, naučte se žít za plotem. Je neuvěřitelné, jak jednoduché je pohybovat se po Evropě a shánět výbušniny

23.11.2015 11:14

„Naučte se žít za plotem,“ vzkazuje izraelský velvyslanec v Česku Garry Koren. Jak prý totiž ukazuje izraelská zkušenost, plot může svobodu i chránit. V rozhovoru pro Týden Koren rovněž zdůraznil, že je třeba mít na paměti, že Islámský stát chce vybudovat chalífát – nejen na Blízkém východě, ale i v Evropě.

Izraelský velvyslanec: Češi, naučte se žít za plotem. Je neuvěřitelné, jak jednoduché je pohybovat se po Evropě a shánět výbušniny
Foto: Daniela Černá
Popisek: Velvyslanec státu Izrael Gary Koren na besedě ve Valašském Meziříčí
reklama

„Zcela rozumím, že otázka hranice je zvláště pro Středoevropany citlivá. Ale jedna věc, ze které se od nás evropské země v současné nelehké situaci učí, je vybudování bezpečnostního plotu na hranici s Egyptem na Sinaji,“ uvedl Koren v rozhovoru pro časopis Týden.

Stavba plotu byla dle izraelského velvyslance sice velice drahá, ale zamezuje snadnému přecházení hranic, které předtím nekontrolovatelně narušovaly až stovky lidí týdně. Oplocení prý navíc bylo nutné vystavět i proto, že na Sinaji operují teroristé z organizací, jako je al-Káida nebo Islámský stát.

„Izraelská zkušenost říká, že plot může svobodu i chránit. V tomto světle je vzkaz „Naučte se žít za plotem“ na místě, i když se neposlouchá dobře,“ podotkl izraelský velvyslanec v ČR.

Předcházet teroristickým útokům se Izrael snaží i kontrolami na letištích. „Na příkladu ruského letadla, které zničila bomba na palubě, je to dobře vidět. Naše úřady dostávají mnoho stížností na to, že jim na letištích zevrubně prohlížejí zavazadla. Nevím, jaká jsou opatření v egyptském Šarm aš-Šajchu, ale pravděpodobně nejsou tak dobrá jako v Izraeli,“ míní Koren.

Evropské země by dle jeho názoru měly investovat do zpravodajských služeb a posílení ochrany schengenského prostoru. „Je skoro neuvěřitelné, jak snadno se rizikové osoby mohly pohybovat po Evropě v rámci schengenského prostoru a shánět zbraně a výbušniny,“ diví se izraelský diplomat.

„Pořád je třeba myslet na to, že útočníci spojení s Islámským státem neútočí proto, že jsou muslimové, ani proto, že jsou frustrovaní. Chtějí vybudovat chalífát – nejen na Blízkém východě, ale i v Evropě,“ varuje Koren.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver: Miroslava Němcová? Jako Jiřina Švorcová. Špína z ČT a hra proti mně

11:02 Xaver: Miroslava Němcová? Jako Jiřina Švorcová. Špína z ČT a hra proti mně

Moderátor a nově zvolený radní ČT Luboš Xaver Veselý se vydal za svým kolegou z branže Čestmírem Str…