Já ji chci, chci, chci. Poslankyni ANO, která miluje červené šaty, Babiš protlačil do další funkce. Proti všem, včetně Faltýnka

03.07.2020 11:14

VÍME PRVNÍ Celostátní výbor hnutí ANO řešil na svém posledním zasedání zbylé nominace na krajské kandidátky. Do čtvrtka jich bylo schválených šest a ParlamentníListy.cz o nich už pečlivě informovaly. Tentokrát máme od několika vysokých činitelů hnutí potvrzeno, že premiér Babiš, který tak často brojí proti kumulaci funkcí, na to v posledních hodinách poněkud zapomněl…

Já ji chci, chci, chci. Poslankyni ANO, která miluje červené šaty, Babiš protlačil do další funkce. Proti všem, včetně Faltýnka
Foto: archiv Jany Vildumetzové
Popisek: Jana Vildumetzová
reklama

Anketa

Má Zeman pravdu, že heslo ,,Black Lives Matter" je rasistické?

98%
2%
hlasovalo: 32294 lidí
Hnutí ANO již minulý týden schválilo šest krajských kandidátek pro podzimní volby. V čele středočeské i nadále zůstává hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. V čele jihočeské kandidátky bude vysokoškolský pedagog František Konečný, na Vysočině hnutí ANO povede do krajských voleb náměstek hejtmana Martin Kukla. Jedničkou na kandidátce Libereckého kraje bude starostka České Lípy a náměstkyně hejtmana Jitka Volfová. Lídrem v Plzeňském kraji se stane náměstek plzeňského primátora Roman Zarzycký.

Naší redakci se podařily získat také detaily z dalšího rokování celostátního výboru.

Jak uvedl náš zdroj: „Bylo to tam hodně dusné a napjaté, neboť se řešila například nová funkce poslankyně Jany Mračkové Vildumetzové. Ta má sice už teď povinností, že by to jeden nespočítal, ale měla by být i na kandidátce pro kraj," uvedl.

Jana Mračková Vildumetzová je česká politička a pedagožka, v letech 2014 až 2016 náměstkyně ministra vnitra, od října 2017 poslankyně, v letech 2016 až 2019 hejtmanka Karlovarského kraje a předsedkyně Asociace krajů ČR, předtím v letech 2012 až 2014 řadová krajská zastupitelka, v letech 2006 až 2013 starostka města Horní Slavkov na Sokolovsku, v letech 2008 až 2014 členka ODS, od roku 2015 členka hnutí ANO 2011.

Ve Sněmovně zastává funkci místopředsedkyně Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a je také členkou Meziparlamentní skupiny ČR - Izrael.

„Nešlo ani tak o ní, ale o precedens. Babiš je proti kumulaci funkcí, v minulosti neustále poukazoval například na Michala Haška, vyzýval také poslance, kteří byli hejtmany, aby se svých funkcí vzdali, ale tady to bylo přesně naopak. Proti kumulaci funkcí se postavil například Jaroslav Faltýnek nebo Radek Vondráček a Tomáš Macura," dodal.

Nakonec ovšem Babišova přesvědčovací taktika vyšla a premiér tak našel potřebnou, ač ne přesvědčivou většinu pro to, aby se Mračková Vildumetzová účastnila podzimních voleb do krajů.

Důvod?

„Nebyl jsem u toho, ale říká se, že mu pravidelně nosí informace, takže asi to bude na bázi důvěry, protože jinak tohle pan premiér moc často nedělal. Principiálně je to samozřejmě špatně," doplnil náš zdroj.

„Naším lídrem je můj nástupce karlovarský hejtman Petr Kubis. Obrazně řečeno mu chci krýt záda z druhého místa, naše spolupráce je výborná. Přestože mám nyní příjemné mateřské povinnosti, našemu kraji chci i nadále pomáhat a aktivně za něj bojovat jako jsem to dělala ve funkci hejtmanky,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Jana Mračková Vildumetzová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jinde neuvidíte: Italský ostrov Lampedusa, 28. července 2020. A teď si představte, že byste tam na pláži leželi vy a zažili, co vám teď pustíme

15:27 Jinde neuvidíte: Italský ostrov Lampedusa, 28. července 2020. A teď si představte, že byste tam na pláži leželi vy a zažili, co vám teď pustíme

Italský senátor Matteo Salvini může být souzen v další kauze týkající se jeho protiimigrační politik…