Jacques, slavný starosta Jančík a dokonce i Vladimír Železný. Tihle všichni se pokoušejí vrátit do politiky

02.09.2014 8:22

Recykláti táhnou do voleb, hlásí z titulní stránky Lidové noviny a uvádějí tak text o známých politických jménech, především z ODS, která se v komunálních volbách budou pokoušet uspět pod hlavičkou jiných politických subjektů.

Jacques, slavný starosta Jančík a dokonce i Vladimír Železný. Tihle všichni se pokoušejí vrátit do politiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Jančík
reklama

Nejvýraznější skupinou mezi „recykláty“ jsou prý zejména bývalí představitelé ODS a především jejích pražských buněk. Někdejší vládci metropole se prý rozprostřeli do minimálně šesti uskupení, usilujících o hlasy Pražanů.

Mimořádným uskupením je i mezi nimi Konzervativní aliance 2014. Tu založil Jan Bürgermeister, někdejší vlivný náměstek primátora a rovněž poslanec za občanské demokraty. „Politika je nepatrně návyková,“ říká k tomu sám Bürgeimeister, kterému ze všech funkcí zbyl pouze zastupitelský mandát na Praze 1. Společně s ním chce znovu uspět například i Milan Jančík, někdejší „legendární“ starosta z Prahy 5.

Jiní pražští ódéesáci ze slavné éry v minulém desetiletí přicházejí s vlastními projekty, obvykle omezenými na vlastní městský obvod. Vlastní stranu si tak založil někdejší známý radní Jiří Janeček, starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík, nebo jeho kolega ze sousední „jedenáctky“ Dalibor Mlejnský.

Ani odsunutí politici mimo ODS ale nezahálejí. Někdejší členové Věcí veřejných Otto Chaloupka a Michal Babák se pokoušejí uspět hned v několika městech s kandidátkami své strany Republika (v metropoli pod názvem „Republika pro Prahu“) a vymezují se zejména proti Úsvitu přímé demokracie. Nemohou se totiž prý smířit s tím, že Vít Bárta spojil někdejší „véčka“ právě s česko-japonským podnikatelem.

Toto spojení „neskousla“ ani Bártova manželka Kateřina Klasnová. Bývalá místopředsedkyně sněmovny tedy spojila síly se zelenými a na Praze 1 kandiduje na kandidátce „Zelená pro jedničku“. Konkurencí jí bude další bývalá výrazná poslankyně Kateřina Jacques. Ta právě zelené opustila se svým partnerem Martinem Bursíkem, a nyní bude právě na Praze 1 kandidovat za jeho stranu LES. Sám Bursík však již stranu opustil, přijal totiž nabídku kandidovat do Senátu za parlamentní TOP 09.

O návrat se pokoušejí i politici z dávnějších časů. Například Vladimír Železný, někdejší známý ředitel televize Nova a poté europoslanec, bude kandidovat za Nezávislé demokraty. Zaujal i pokus ostravského primátora Petra Kajnara. Ten po vyloučení z ČSSD jde do voleb s vlastní kandidátkou, kterou nazval Ostravské fórum.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…