Jaderná válka by zničila lidstvo. Doufám, že to Trump ví. V USA máme řadu jiných problémů k řešení, varuje exprezident Jimmy Carter

12.04.2018 8:42

Jimmy Carter, 39. prezident Spojených států amerických, připomněl svému nástupci Donaldu Trumpovi něco, co měli před Trumpem na mysli všichni šéfové Bílého domu, a pokud chce Trump jednat jako odpovědný prezident, měl by to mít ve vztahu ke KLDR, Rusku a Sýrii na mysli i on. Na co by tedy Trump neměl zapomínat?

Jaderná válka by zničila lidstvo. Doufám, že to Trump ví. V USA máme řadu jiných problémů k řešení, varuje exprezident Jimmy Carter
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA
reklama

Hlavním úkolem prezidenta Spojených států po všechny časy je podle Cartera vyhnout se konfliktu, který by ohrozil celé lidstvo. Tuto pravdu měli na mysli všichni prezidenti USA minimálně od doby, co byla vynalezena atomová bomba. V době, kdy narůstá mezinárodní napětí kolem Severní Koreje, Sýrie a Ruska, by na to měl myslet i Trump.

Anketa

Kterého politika ANO vyjma Babiše máte nejraději?

20%
2%
4%
hlasovalo: 4765 lidí

„Modlím se, aby udržel naši zemi v klidu,“ poznamenal Carter v rozhovoru pro server Mail.com. Trump by podle názoru třiadevadesátiletého exprezidenta neměl přispívat k další eskalaci napětí ve světě. „Doufám, že si (Trump) uvědomuje to, co jsem si uvědomoval já i všichni ostatní prezidenti, že by rozpoutání jaderné války fatálně dopadlo na celé lidstvo,“ uvedl Carter.

Svá slova pronesl v době, kdy Trump uvažuje o tom, že na syrské vládní jednotky prezidenta Bašára Asada vypálí americké rakety, aby zareagoval na nedávný chemický útok v Sýrii, za kterým mohou stát právě vládní jednotky. Jenže také nemusí.

Carter má za to, že Spojené státy teď musí řešit řadu jiných problémů. Za nebezpečné považuje to, že mezi Američany slábne křesťanská víra a vedle toho také víra v demokracii jako nejpřijatelnější z možných politických uspořádání. Přitom křesťanské mravní hodnoty jsou stále platné a Američané by se o ně i nadále měli opírat.

Mezi Američany navíc slábne víra v demokratické instituce a roste nechuť k menšinám a rozevírají se nůžky mezi nejbohatšími a nejchudšími obyvateli USA.  

Američané došli k názoru, že dosavadní politici zklamali jejich důvěru. Chtěli v Bílém domě někoho nového. Tak zvolili Trumpa. Podle Cartera to sice nebyla nejšťastnější volba a mnozí obyvatelé USA to dnes vidí, ale co se stalo, stalo se. Snad konečně politici začnou řešit problémy, které Američany vedly ke zvolení Trumpa.  

Sám Trump snad pochopí, že je možné najít společnou řeč i s nepřáteli, jak nás k tomu nabádá Bible, která člověka nabádá, aby miloval všechny své bližní, včetně svých nepřátel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

14:28 Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), který v minulosti působil na postu velvyslance ve Spojených stát…