Pokud byste byl(a) sportovcem, měl(a) byste morální problém jet na olympiádu v Číně?Anketa
Podle Daniela Beneše, generálního ředitele skupiny ČEZ, dosáhlo Česko pozitivního posunu k tomu, aby bylo schopné svou energetiku transformovat. „U plynu Evropská komise zrušila průběžné milníky na dekarbonizaci plynových zdrojů a stanovila zlomový termín 31. 12. 2035 pro nové projekty. Ty musí být od 1. 1. 2036 bez zemního plynu a tedy bezemisní,“ uvádí.
„U jaderných zdrojů byla doplněna udržitelnost z nich vyráběného tepla, podmínka licencování u požadavku paliva nepodléhajícího haváriím a byla upravena podmínka pro notifikaci jaderných projektů – ta se nyní vztahuje pouze na investice nad 40 mil EUR,“ říká s tím, že je třeba dokument zanalyzovat.
U plynu Evropská komise zrušila průběžné milníky na dekarbonizaci plynových zdrojů a stanovila zlomový termín 31. 12. 2035 pro nové projekty. Ty musí být od 1. 1. 2036 bez zemního plynu a tedy bezemisní.
— Daniel Beneš (@daniel_benes) February 2, 2022
Finální oficiální znění, které komise před chvíli schválila, a jeho dopady teď musíme podrobně zanalyzovat. @SkupinaCEZ @SvazPrumyslu
— Daniel Beneš (@daniel_benes) February 2, 2022
Podle spolku Vladimíra Budínského Konec uhlí – Nová energie však Česko svého nedosáhlo, protože v návrhu je údajně povinnost zbudovat jaderné úložiště do roku 2050, což je dle spolku nesplnitelné. A přechod z uhlí na plyn povede k vyšším emisím metanu, nemluvě o tom, že se bude do ČR ruský plyn dovážet z Německa.
Výsledek velké parlamentní cesty do Bruselu?
— Konec uhli - Nova energie (@NovaUhli) February 2, 2022
?? ÚLOŽIŠTĚ v ČR v 2050 z Taxonomie = NESPLNITELNÉ
Rychlý PŘECHOD Z UHLÍ NA PLYN -> VYŠŠÍ GLOBÁLNÍ EMISE METANU při přechodu z domácího uhlí na ruský plyn z Německa než byly teď kvůli obrovským emisím z těžby a dopravy plynu v Rusku pic.twitter.com/H1nwJp8JgK
Z návrhu každopádně nemají radost evropští Zelení (do této frakce náleží i čeští Piráti – pozn. red.), kteří proti němu dokonce vytvořili petici. „Stále obsahuje zařazení plynu a jádra mezi udržitelné investice,“ stěžují si Zelení na kompromisní návrh.
„Jaderná energie není udržitelná, je nebezpečná (vzpomínáte na Fukušimu?) a jaderný odpad budou řešit budoucí generace. Investice do jaderné energie by byly na úkor investic do úspornosti a obnovitelných zdrojů,“ tvrdí. Plyn je pak podle Zelených „klimatický zabiják“ a jeho používání brání dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050. Investice do jádra a plynu pak prý ještě zvýší závislost na dovozu těchto surovin.
Today, the @EU_Commission has published its final draft of the #taxonomy. It still includes classifying fossil gas and nuclear power as 'sustainable' investments. ?
— Greens/EFA in the EU Parliament ?? (@GreensEFA) February 2, 2022
Sign our petition to stop it ?? https://t.co/FjxnCOiEEa
A thread on why this plan is horrible. ?? pic.twitter.com/ZJk03dDxnI
2? Fossil gas is a climate killer. New investments in fossil activities are incompatible with the goal to achieve carbon neutrality in 2050, as international agencies have recently confirmed.
— Greens/EFA in the EU Parliament ?? (@GreensEFA) February 2, 2022
autor: kas