Jak dnes funguje vyšetřování: Čarování Bradáčové, jejích podřízených a Babišova člověka u Šlachty. Stačil jeden mail, a vytvořili zločinné spolčení. A to vše ve firmě, na kterou si šéf ANO dlouho brousil zuby

01.08.2017 21:01 | Zprávy

Lobbista Ivo Rittig je postavou, která se objevuje hned v několika kauzách, které vyšetřoval dnes už bývalý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pod vedením šéfa Roberta Šlachty. Jak se ukazuje, ne vždy je vinen tak, jak tvrdí policie a žalobci. Takzvaná Nagygate je už notoricky známá, ale na pravomocné rozsudky se stále čeká.

Jak dnes funguje vyšetřování: Čarování Bradáčové, jejích podřízených a Babišova člověka u Šlachty. Stačil jeden mail, a vytvořili zločinné spolčení. A to vše ve firmě, na kterou si šéf ANO dlouho brousil zuby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

O něco méně známý je příběh společnosti Oleo Chemical. Té měl podle Šlachtových detektivů lobbista Rittig pomoci uchytit se s dodávkami bionafty v pražském Dopravním podniku nebo v Čepru. V případu figurovala zámořská offshore společnost Cokeville Assets, známá z kauzy sedmnáctihaléřových provizí pro pražského dopravce.

Pražský městský soud sice v únoru odsoudil zakladatele Oleo Chemical Kamila Jirounka a Michala Urbánka, jejího ředitele Radomíra Kučeru a Rittigova firemního administrátora Petera Kmetě; ale lobbista – který měl dle policistů získat za otevření dveří do Dopravního podniku a Čepra další provizi – a jeho právníci byli obžaloby zproštěni. Vyplývá to z téměř třísetstránkového odůvodnění rozsudku, který ParlamentníListy.cz v uplynulých dnech obdržely. Soud také poukázal na řadu nestandardních kroků policie a státního zastupitelství. Včetně toho, že vyšetřovatelé naskočili na účelové trestní oznámení.

Co z rozsudku vyplývá? Že trestní oznámení, které vyšetřování odstartovalo, bylo účelové, aby se vyšetřování případu ujal „policejní orgán pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze“. Údajně spáchaná škoda totiž nebyla tak vysoká, aby kauza spadala do kompetence lidí šéfžalobkyně Lenky Bradáčové.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská

7:35 Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská

„Co si to, ku*va, dovolujete? Co to říkáte? Držte hubu a chovejte se slušně!“ Takhle vypadala ostrá …