Jak to bude se školáky, sportovci a obchody? A kdy otevřou zahrádky restaurací? Je tu další rozvolnění

06.05.2021 19:47

Vláda dnes na tiskové konferenci oznámila návrat do škol všech dětí druhého stupně základních škol nehledě na kraj. Výuka bude od pondělí 10. května všude pokračovat rotační formou, kdy se třídy střídají po týdnu v osobní přítomnosti ve škole. Od pondělí se otevírají také obchody nebo galerie a památky. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by se od 17. května mohly otevřít zahrádky restaurací.

Jak to bude se školáky, sportovci a obchody? A kdy otevřou zahrádky restaurací? Je tu další rozvolnění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr zdravotnictví Petr Arenberger

Žáci se vrátí do škol ve všech krajích, přestože situace na Vysočině, ve Zlínském a Jihočeském kraji zůstává mírně horší než ve zbytku republiky. „Nemusíme dělat dvourychlostní Česko,“ řekl k tomu ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) podle informací serveru iDnes.cz.

Od pondělí se také vrátí všechny děti do mateřských škol a obnoví se klinická a praktická výuka všech ročníků vysokých škol. Ve školství se také postupně začne testovat PCR testy, které bude částečně kompenzovat ministerstvo školství. „Toto je motivace k PCR testování ze strany státu,“ řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO) s tím, že stát poskytne 200 korun na jeden test. Celkem má ministerstvo k dispozici 100 milionů korun.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Od pondělí se také ve venkovních prostorách zvýší maximální počet sportovců. „Rozšiřuje se komfort pro organizovaný amatérský sport pro děti a mládež do 18 let. Venku může od pondělí současně sportovat 30 osob, uvnitř 2 osoby,“ řekl ministr Arenberger. Roušky a respirátory se budou nově muset venku nosit jen v případě, že se bude v okolí pohybovat více osob.

Od 10. května se také otevřou obchody a služby, stejně tak muzea, galerie a památky ve všech krajích České republiky. Podle vicepremiéra Havlíčka by se o týden později, od 17. května mohly otevřít zahrádky restaurací. Vše bude záležet na počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zároveň oznámila prodloužení kompenzačního bonusu na květen. „To znamená dalších až 31 tisíc korun pro zasažené podnikatele a dohodáře,“ připomněla Schillerová. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…