Jakeš i "rudý zrůdy". Komunisté slavili u Křižíkovy fontány, dorazili i jejich odpůrci

1. 5. 2016 13:05

Komunisté dnes na svém prvomájovém setkání na pražském Výstavišti kritizovali fungování vlády, výši sociálních výdajů nebo pracovní legislativu. Na akci vystoupili poslanec Jiří Dolejš nebo pražská zastupitelka a poslankyně Marta Semelová. KSČM představila rovněž kandidáty do senátu. Ke Křižíkově fontáně se dostavila také skupina odpůrců KSČM s americkými nebo ukrajinskými vlajkami a hesly.

Jakeš i "rudý zrůdy". Komunisté slavili u Křižíkovy fontány, dorazili i jejich odpůrci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

„Čest práci! Žijeme v zemi, která má vládu, která se chlubí tím, jak vládne. Ale to koneckonců dělají všechny vlády. Vládne způsobem, kdy se tváří, že nás čekají samé sociální jistoty. Bohužel si myslím, že milion chudých, půl milionu nezaměstnaných a důchodci, kteří nevyžijí z důchodů, takže tito si o těch jistotách myslí své,“ řekl Dolejš z poloviny zaplněnému amfiteátru u Křižíkovy fontány.

Dolejš rovněž řekl, že současná vláda má jednodušší pozici, neboť vládne po éře Petra Nečase (ODS) a hospodářské krizi.

Babiš se bojí solidární daně z velkého kapitálu

Na adresu ministra financí Andreje Babiše (ANO) řekl, že ten se sice tváří, že umí vybírat daně, ale podle Dolejše by nejraději byl, kdyby co nejdříve skončilo vyšetřování jeho kauzy Čapí hnízdo. „Možná že na těch malých podnikatelích vybere nějaké miliony navíc, ale solidární daň z velkého kapitálu, toho se bojí jak čert kříže,“ řekl. Vládě přiznal, že zvýšila minimální mzdu. „Ale pořád jsme na zlomku toho, co mají okolní státy se srovnatelnou ekonomickou úrovní,“ řekl poslanec.

Zlepšit ochranu zaměstnanců

Kritizoval také odbory, které podle něj nepostupují dostatečně důrazně. „Nestačí heslo Konec levné práce, ale lépe placená práce,“ řekl Dolejš. Podle něj je třeba zlepšit ochranu zaměstnanců a pracovní legislativu a celkově ze státního rozpočtu zvýšit sociální výdaje.

S proslovem vystoupila i Semelová, která setkání moderovala. „První máj, to je obrana práce, obrana důstojného života, sociálních jistot,“ řekla.

Většina účastníků byli senioři

Komunisté se začali u fontány scházet již po 8:00, v 10:30 byl areál zaplněn zhruba z poloviny. Na setkání prodávali ve stáncích knihy a brožury, rozdávali Haló noviny a letáky. Představili také své kandidáty do podzimních senátních voleb. Drtivou většinu účastníků tvořili senioři, kteří posedávali na lavicích nebo procházeli mezi stánky. Už tradičně se prvomájových oslav zúčastnil bývalý předseda ÚV KSČ Milouš Jakeš. Třiadevadesátiletý představitel komunistického režimu rozdával přítomným autogramy.

Ke Křižíkově fontáně přišli i odpůrci KSČM. S sebou přinesli americké a ukrajinské vlajky, vlajku NATO a k vidění byla i tibetská. V rukou měli transparenty z kartonů s protikomunistickými hesly, např. „Komunisti proletáři? Vrazi a lháři!“ Někteří z nich měli trička s protikomunistickými motivy, jeden z účastníků přišel v mikině s portrétem Milady Horákové. Skupina antikomunistů čekala už před vchodem na Výstaviště, kde vyvěsili transparent s nápisem „Rudý zrůdy“ a připomněli vraždu Horákové.

Mezi protestujícími a komunisty vznikaly slovní konflikty. Na místě hlídkovali policisté a antikonfliktní tým, zasahovat ale nemuseli.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

No tedy. Jaromír Soukup nejen zesměšnil Bakalu, ale ukázal obrázek... S hvězdičkou

10:33 No tedy. Jaromír Soukup nejen zesměšnil Bakalu, ale ukázal obrázek... S hvězdičkou

Jaromír Soukup začal svůj pravidelný pořad Týden podle Jaromíra Soukupa netradičně. Místo obvyklého …