Jakou nálepku vláda vytáhne na kritiky, až skončí válka? Právník Dostál dělá jasno

21.10.2022 10:12 | Ze sítí

Jak si počínají vládní Piráti v rusko-ukrajinském konfliktu? Vláda chystá omezení dosahu webů, které ohrožují národní bezpečnost. Je to v souladu s principem svobody projevu? Zachránily vakcíny proti covidu tisíce lidských životů, jak nám tvrdívali politici? A vyšetří se pozadí obřích bruselských nákupů sporné vakcíny Pfizer? O tom hovořila v pořadu Aby bylo jasno moderátorka Jana Bobošíková s právníkem Ondřejem Dostálem.

Jakou nálepku vláda vytáhne na kritiky, až skončí válka? Právník Dostál dělá jasno
Foto: Reprofoto: Prostor X
Popisek: Ondřej Dostál

Dostál v závěru loňského roku opustil vládní tým Pirátů, že s nimi hodnotově nesouzní, protože ztratili étos jednotnosti, umírněnosti a svobodomyslnosti. Dále je však registrovaný příznivce. „Nejsem samozřejmě schopen mluvit za Pirátskou stranu, jsem pouhým registrovaným příznivcem a kolegové z Plzeňského kraje jsou mi stále blízcí osobně. A myslím si, že dělají dobrou politiku, která vede k dobrému řízení toho kraje,“ poznamenal Dostál úvodem.

„Pokud jde o rusko-ukrajinský konflikt, jsem přesvědčen, že role České republiky je zde sekundární, jak dopadne mezihra mezi velmocemi, které se na tomto konfliktu podílejí buď přímo, nebo dodávkami válečného materiálu. Z pohledu mezinárodního práva je ukrajinská věc samozřejmě správná. Z pohledu mezinárodního práva nic neopravňuje Ruskou federaci, aby napadla Ukrajinu. Pro nás i pro osud lidí na Donbase je však rozhodné, aby co nejdříve tento konflikt dospěl k míru. Toto je můj názor, který jsem žádným způsobem s Piráty nekonzultoval, ale měl jsem možnost ho čerpat třeba i u papeže Františka,“ dodal.

„Z hlediska EU budou podstatné hospodářské aspekty, které dopadnou a budou řízeny především velkými ekonomikami, jako je Německo nebo Francie. Nás to ale musí zajímat také, protože z hospodářského hlediska na prosperitě sousedního Německa do značné míry závisíme. Jsem tedy přesvědčen, že pokud nedopadne konflikt na Ukrajině v brzké době vojensky, například úspěšnou ofenzivou Ukrajiny a uzavřením míru v původních hranicích Ukrajiny, tak v takovém případě si evropský postoj asi vynutí určité změny jednání o míru, čistě z toho důvodu, že ekonomika EU v opačném případě bude mít velké problémy,“ podotkl Dostál.

„V národním zájmu České republiky je spolupracovat s blízkými státy, a to zejména středoevropskými, které jsou členy EU, ale v tom širším rozsahu i s těmi dalšími. Takže bychom se neměli a priori dívat nepřátelsky na jakékoliv snahy EU mluvit jedním hlasem, ale na druhou stranu zde máme dlouhá léta nedokončenou debatu o federalizaci EU, či o Evropě národních států. Bohužel tato mezipozice, ve které nyní jsme, oslabuje hlas Evropské unie v tomto závažném konfliktu, protože ani státy nejednají zcela samostatně, ani EU není federací jako například USA, takže její hlas je nutně slabý. A jsem přesvědčen, že z hlediska vojenské síly i ekonomického potenciálu to budou nakonec určovat ty velké státy,“ dodal Dostál.

Dalším tématem pak byl tzv. antidezinformační zákon. „Každá vláda, která není příliš úspěšná, tak potřebuje najít na své oponenty nějakou nálepku. A jsem zvědavý, pokud skončí rusko-ukrajinský konflikt, tak jakou novou nálepku si na své nové oponenty nalezne potom. Dále – a to je nutno říct –, ČR je malá země, která je předmětem zájmu velmocí, a to ze všech stran a nelze vyloučit, že některé z webů nebo z komunikací jsou podporovány ze strany zájmů čínských, ze strany zájmů ruských, ale i jiných světových velmocí, protože takto to v životě je. Ale to rozhodně neznamená, že by se to týkalo mainstreamu, webů, které se v této škatulce ocitají nezaviněně, a proto jsem přesvědčen, že ten antidezinformační zákon je záležitost vysoce problematická,“ řekl Dostál.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

Vaše návštěvy škol

Vážená paní Pekarová, mám dotaz ohledně Vašich besed na středních školách. 1. Proč setkání organizujete v rámci školní výuky? Proč to není v pozdních odpoledních hodinách, např. od 17:00 h, kdy už všem žákům vyučování končí. (Např. Střední odborná škola pro administrativu EU, kde to do rozvrhu žák...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půl milionu nezaměstnaných. A důchody? Docent Ševčík vypustil zlé zprávy

8:55 Půl milionu nezaměstnaných. A důchody? Docent Ševčík vypustil zlé zprávy

Ekonomická situace českých firem a situace na pracovním trhu v příštím roce jsou stále více diskutov…