Jakub Janda: Jak na Rusko? Zrušit Nord Stream 2. Vyšetřovací komise v Parlamentu. Tuto druhou studenou válku můžeme vyhrát

11.04.2018 12:34

Jakub Janda, výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty, publikoval na serveru atlanticcouncil.com článek, ve kterém nastiňuje pět věcí, které západ musí udělat, aby „zastavil Putina“. Článek přichází v reakci na aktuální kauzu otráveného ruského agenta Sergeje Skripala a na následné vzájemné vyhoštění desítek diplomatů mezi spojenci Velké Británie na jedné straně a Ruskem na straně druhé.

Jakub Janda: Jak na Rusko? Zrušit Nord Stream 2. Vyšetřovací komise v Parlamentu. Tuto druhou studenou válku můžeme vyhrát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty

Janda v úvodu článku chválí koordinované vyhoštění 140 ruských diplomatů, míní však, že praktický dopad těchto opatření na ruskou špionážní síť je nedostatečný. Opatření je podle něj nedostatečné především v kontextu ruských akcí na Ukrajině, kde jak Janda říká, zemřelo od roku 2014 při obraně vlasti na 10 tisíc ukrajinců, nebo kvůli válce v Sýrii. Tam podle Jandy Rusové „organizují masová zvěrstva“. Dále zmiňuje narůstající nebezpečí ruských dezinformačních a hackerských kampaní.

Pokus o otravu Skripala, připisovaný Rusku, označuje Janda za „první použití chemické zbraně na území členského státu NATO“ a aktuální atmosféru lapidárně označuje jako „druhou Studenou válku“. Podle Jandy Rusové neustále stupňují svou agresi, a to díky nedostatečně silné reakci západu. Janda odmítá politiku appeasementu a navrhuje pět kroků, které mají pomoci udržet Putina na uzdě.

„Každý západní parlament by měl vytvořit vlastní vyšetřovací výbor, který by mapoval činnost zahraničních rozvědek, dezinformační kampaně, případnou kooptaci domácích politiků pro tyto účely a také využívání lokálních extremistických hnutí,“ navrhuje Janda. Kritizuje také špinavé ruské peníze v Evropě. „Zatímco Američané zasáhli Kreml svými tvrdými sankcemi, Londýn, Curych nebo Berlín jsou sídly ruských oligarchů a jejich rodin,“ míní Janda. Podle jeho názory by Evropa měla vůči oligarchům přitvrdit.

Dále navrhuje zastavit výstavbu plynovodu Nord Stream 2, který by dopravoval ruský plyn do zemí EU. Podle Jandy Rusko peníze z exportu nerostných surovin využívá na ovlivňování evropské politiky. Varuje také před tím, že projekt Nord Stream 2 pouze zvýší závislost Německa na ruské energii a umožní Kremlu pokračovat v tzv. „schröderizaci“ německé politiky. „Pokud bude Nord Stream 2 postaven, stane se nástrojem financování pro Putinovu elitu na roky dopředu,“ míní Janda. Řešením by podle Jandy bylo zastavit výstavbu plynovodu do doby, než ruské jednotky opustí Ukrajiny, Moldavsko a Gruzii.

Čtvrtým bodem Jandova návrhu je snaha zesílit boj proti prokremelským dezinformacím. Kritizuje evropské velmoci za laxní přístup k této hrozbě, jako vzor naopak dává USA, z jejichž peněz je momentálně financován veškerý výzkum, týkající se údajných ruských dezinformačních aktivit. Chválí i Velkou Británii, která „v poslední době přitvrdila ve snaze omezit posilování ruského vlivu ve střední a východní Evropě.“. Kritizuje naopak vysokou představitelku Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicu Mogheriniovou, která podle Jandy „sabotuje snahy Evropské Unie čelit dezinformacím Kremlu.“. Poukazuje také na to, že na kremelskou propagandu se v EU momentálně zaměřuje pouze tým tří specialistů.

Posledním Jandovým návrhem je, aby každá evropská země přijala svou vlastní verzi Magnitského zákona, tedy opatření uvedeného v platnost bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou v roce 2012. Tento zákon uvaluje finanční a vízové sankce na ruské činitele odpovědné za porušování lidských práv. „Tuto druhou Studenou válku můžeme vyhrát. Je ale potřeba si uvědomit, že čelíme bojovné diktatuře, kterou lze zastavit pouze za použití všech prostředků, kterými mezinárodní společenství disponuje,“ shrnul svůj postoj k Rusku Janda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…