Jakub Novák: Pane Babiši, vo co jako VZP de?

27.03.2015 12:49 | Zprávy

To se opravdu velice těžko odhaduje. VZP se nás snaží přesvědčit, že bojuje za své klienty, ale když zjistíte, že počet samoplátců, klientů VZP, kteří podstupují léčbu v PTC je skoro vyšší než počet těch, kterým VZP léčbu uhradí, tak tomuto boji nemůžete uvěřit.

Jakub Novák: Pane Babiši, vo co jako VZP de?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova VZP

VZP se od počátku existence PTC snažila diskreditovat jak léčbu tak i majitele PTC, bez kterých by nebylo v Praze nejen protonové centrum, ale veřejnost by o nějaké protonové léčbě netušila vůbec nic a VZP by léčbu v zahraničí proplácela jen nejvýznamnějším prominentům. VZP nejvíce narostl hřebínek v okamžiku kdy arbitrážní soud rozhodl, že nemůže rozhodovat. VZP to „obratně“ komunikovala jako rozhodnutí o neplatnosti smlouvy, což se později ukázalo jako lež. Arbitráž jen rozhodla o tom, že musí rozhodovat obecný soud. I přesto představitelé VZP dál hlásali do médií něco vynikající vyjednávací pozici, „Konečně se pravda ukázala“ nebo „ Nechtěli 100 miliónů dostanou 50.“

To už bylo dokonce v okamžiku kdy na Ruzyni přistál Ashya King se svým otcem a doslova celý svět sledoval o čem vlastně ten proton je a kde se vzal v Praze, když ho v Británii budou mít až bůhví kdy. PTC si s pomocí dětské onkologie Motol i pod tímto obrovským mediálním tlakem s léčbou pacienta poradilo vynikajícím způsobem a udělalo tak sobě, protonové léčbě i Motolské nemocnici neuvěřitelnou službu. VZP tento doslova fenomenální a celosvětový úspěch českých lékařů komentovala odkazem na článek s názvem „Protonová hyena“. Ještě dnes jim na webu tento odkaz visí.

V okamžiku kdy se ukázalo, že VZP nemá reálný zájem jednat s PTC o podmínkách nějaké nové smlouvy bylo logické, že PTC přestala poskytovat českým pojišťovnám zvýhodněné ceny a přešla na ceny světové, tedy ty,  za které se léšil Ashya a léčbu hradila NHS, britská obdoba VZP.

Ostatní zdravotní pojišťovny si uvědomily, že  protonu patří budoucnost (ukazuje se to ve všech nejnovějších výzkumech a kliniky určující světové tendy jako je MAYO Clinic nebo MD Anderson jednak tyto studie zveřejňují a zároveň staví další a další protonová centra) a začaly s PTC vyjednávat. Nyní mají zaměstnanecké pojišťovny smlouvy s PTC uzavřené nebo mají smlouvy před podpisem. Cena léčby už pochopitelně není 26 000Kč za ozařovací den jakou docílil ve Smlouvě o smlouvě budoucí nucený správce VZP Pečenka a kterou nové vedení VZP odmítlo, ale reflektují světový vývoj i poptávku po protonové léčbě.

Pro jakou strategii se rozhodlo vedení VZP není zcela jasné. Pravděpodobně převládla vlastní ješitnost a neochota přiznat svůj omyl. Jsou známa jen fakta. VZP v listopadu veřejně vyhlašuje ukončení spolupráce s PTC a slibuje, že všem léčbu zajistí v Mnichově i když musí vědět, že tam sama téměř žádné dítě neposlala.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana

20:27 „Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se na sociální síti X ostře vymezil vůči svému koal…