Jakub Patočka se při jubileu posmívá ODS. Byl to prý jeden velký podvod

22.04.2016 16:23

Někdejší člen Strany zelených, jenž v současnosti vlastní členskou legitimaci ČSSD, Jakub Patočka v komentáři pro Deník Referendum pohřbívá ODS. Strana, která tento měsíc slaví 25 let od svého vzniku, nebyla ani občanská, ani demokratická. K dovršení všeho zlého se až příliš řídila tím, co říkával Václav Klaus. A Václav Havel podle Patočky bohužel lži ODS toleroval.

Jakub Patočka se při jubileu posmívá ODS. Byl to prý jeden velký podvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nové logo ODS

V roce 2001 občanští demokraté slavili desetileté výročí a Patočka jí k narozeninám daroval kritický text. Sluší se dodat, že tehdy ještě nebyl sociálním demokratem. Členem ČSSD je až od roku 2013. O patnáct let později konstatuje, že se jeho neblahé předpovědi ohledně ODS naplnily. Ani dnes nešetří kritickými slovy, jen k nim dodává, že strana už má před sebou jen pár posledních nádechů.

„ODS systematicky potírala občanskou společnost, systematicky se stavěla proti všem možným jejím prioritám, nejvehementněji proti ochraně přírody. Zásadním jejím omylem, kvůli němuž dnes končí v kalných vodách nahnědlého suterénu evropské pravice, byla ale především neochota poučit se u evropských protějšků své politiky,“ píše Patočka.

Celý komentář najdete zde

Občanští demokraté podle autora propásli příležitost posunout se do politického středu, když se zuby nehty drželi „nacionalistických a maloměšťáckých“ tezí exprezidenta Václava Klause. Strana dodnes bojuje proti ekologům i proti Evropské unii, kam podával přihlášku právě Václav Klaus.

Již v roce 2001 Patočka konstatoval, že ODS v podstatě obelhávala voliče a Václav Havel jí to spolu s dalšími intelektuály toleroval. „Bohužel disidentská elita Občanského fóra dopustila, aby na jeho půdě vzniklo programové vakuum, které inženýři ekonomie vyplnili neoliberálním schématem. I mnohé prvotřídní postavy předlistopadového demokratického hnutí si nechaly snadno vnutit víru v ponižující, z marxismu odvozený a od základu vadný přelud o českém zázraku založeném na Klausově ekonomické základně a Havlově duchovní nadstavbě, jako by se od počátku nejednalo o dva alternativní a principiálně neslučitelné programy,“ napsal dnešní sociální demokrat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

20:20 Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepo…