Jakýkoliv politik mi může závidět, pochlubil se Kalousek. Chodí prý na něj stovky lidí, v Brně stála fronta...

25.07.2020 13:54

„Jakýkoli politik mi může závidět,“ pravil Miroslav Kalousek (TOP 09), když vysvětloval, v čem spočívají jeho přednosti. Ty chce nasadit pro to, aby se podařilo domluvit předvolební koalici proti hnutí ANO. Je to podle jeho názoru v zájmu této země, protože je nezbytné přestat pojímat celou republiku jako divizi holdingu Agrofert. Přesně tak se prý teď Andrej Babiš chová k této zemi, a Kalousek to chce ukončit.

Jakýkoliv politik mi může závidět, pochlubil se Kalousek. Chodí prý na něj stovky lidí, v Brně stála fronta...
Foto: Repro ČT24
Popisek: Předseda poslaneckého klubu TOP09, Miroslav Kalousek
reklama

Už jako předseda TOP 09 vyzýval Kalousek ke spolupráci opozičních demokratických stran, které by spojily síly proti Andreji Babišovi (ANO). Dodnes je přesvědčen, že kdyby se tyto strany tehdy spojily, Babiš teď nemusel být premiérem.

O čtyři roky později je připraven učinit další podobný pokus, ale aby někteří lidé neříkali, že spolupráci brání právě jeho osoba a ambice, oznámil, že ve volbách v roce 2021 nebude kandidovat do Poslanecké sněmovny. Formálně nebyl pověřen, aby jednal o možné budoucí koalici, ale i tak je připraven pro její vznik udělat maximum, a to především uvnitř vlastní strany, protože ví, jak těžké může být přesvědčit k takové spolupráci své kolegy.

„Nikdo neřekne, že si dohodu nepřeje, protože má jakousi svoji ambici, ale nesouhlas promítne do nějakého zástupného důvodu, který je lidem málo srozumitelný. Proto také voliči nechápou, proč se tři roky mluví o spolupráci, ale pořád se nic neděje. Chci si uvolnit ruce, abych byl ve svém přesvědčování absolutně věrohodný a mohl říct, že v tom projektu si sám pro sebe nic nepřipravuji. Jedinou ambici mám občanskou, tutéž, jakou mají statisíce voličů, totiž dosáhnout nezbytné změny v této zemi a její obrat zpátky k demokracii,“ uvedl Kalousek v rozhovoru pro Deník.cz.  

Osobně nepochybuje, že dokáže lidi zaujmout a přesvědčovat.

„Stačí se podívat na návštěvnost akcí pod názvem Pivo s Mirkem, které v březnu přerušil koronavirus. Myslím, že mi je může závidět jakýkoliv politik, který si nenechává svážet kompars na setkání autobusy PR agenturou. Na mě chodily stovky lidí, v Brně na debatu se mnou dokonce stála fronta,“ prozradil, že přišli i lidé, kteří s ním třeba nesouhlasili, ale chtěli slyšet jeho názory.

Uznává však, že všechno může skončit tak jako v roce 2016, a nemusí se podařit domluvit spolupráci, ale je prý bytostně přesvědčen, že taková koalice je v zájmu ČR.

„Hnutí ANO je politická divize Agrofertu, a i kdyby Andrej Babiš nestál v čele vlády, hnutí ANO bude dál poslouchat svého majitele. Jde skutečně o směřování této republiky, o to, jestli budeme civilizovanou moderní evropskou zemí. Aby lidé věřili v demokracii, musejí minimálně věřit tomu, že to státní správa píská zhruba všem stejně a že premiér nemůže dělat cokoliv včetně zakleknutí na ty malé. A přesně to se teď děje. Nevidí to jenom ten, kdo to vidět nechce. Otázka zní, chceme-li být na periferii EU, oligarchistánem východního typu, kde si skupina soukromníků zemi zprivatizuje a využívá ji pro své zájmy, nebo zda budeme právním státem s jasným zahraničněpolitickým směřováním, v němž pro člověka v jakémkoli postavení platí stejná pravidla. Zemí, kde se bude investovat především do vzdělání, inovací a pokroku, zemí, která se dívá dopředu, místo toho, aby tunelovala budoucnost a zatížila příští generace naprosto neúnosnými dluhy,“ vysvětlil Kalousek.

Počítá i s tím, že mu někteří lidé nemohou přijít na jméno. Například kvůli škrtům, k nimž sáhl jak ministr financí. Všem svým kritikům připomněl, že v době, kdy byl ministrem financí on, si mohli senioři koupit ze svého důchodu víc, než si mohou koupit po sedmi letech vlády Andreje Babiše a jeho koaličních partnerů.

Otázkou však také může být, co s výsledkem voleb udělají dezinformace, podotýká Kalousek.

„Nejsem příznivec konspiračních teorií, ale když dokázala ruská zpravodajská služba ovlivnit volby v USA, bylo by bláhové se domnívat, že neovlivňuje veřejné mínění v bývalých sovětských satelitech, zvláště když má u nás velmi účinnou pátou kolonu na Hradě, v parlamentu, ve vládě. To všechno jsou důležité vlivy, ale naprostým základem je nejistota lidí z prudkých změn, kterým nerozumějí a složitě se vysvětlují. Dává-li nám někdo za odstrašující příklad Maďarsko nebo Polsko, tak přiznávám, že je tam skutečně spousta věcí, kterých se děsím, ale nejsem si jistý, zda situace u nás, kdy jedna obchodní skupina uzmula stát jako svůj majetek, není ještě o něco horší. Státní správa v Polsku a Maďarsku samozřejmě pracuje pro vládní stranu, ale u nás místo toho, aby hájila daňové poplatníky, zarputile hájí zájmy koncernu Agrofert a jeho majitele, který je v prokazatelném střetu zájmů. Myslím, že je to situace o něco horší než v Polsku nebo v Maďarsku,“ pravil Kalousek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

20:44 Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

„Přišel mi dopis smrti od České televize,“ píše na své facebookovém profilu novinářka Barbora Koukal…