Jan Fischer promluvil o svých plánech a jedné schůzce

09.07.2013 7:21

Jan Fischer vyvrací, že by ministerský post byl odměnou za podporu Miloše Zemana v prezidentských volbách a zároveň také vylučuje, že by šel do parlamentních voleb. MF Dnes také píše o jeho schůzkách s blízkým spolupracovníkem prezidenta Martinem Nejedlým.

Jan Fischer promluvil o svých plánech a jedné schůzce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer

Oficiální nabídku stát se ministrem financí dostal Jan Fischer od Jiřího Rusnoka včera. MF Dnes však prozradil, že neoficiálně o tom s premiérem hovořili už při své první návštěvě v Kramářově vile. Před tím se prý s Rusnokem nesetkal, ale v mezidobí mezi návštěvami Kramářovy vily se prý viděli.

Bývalý prezidentský kandidát a ministr financí v novém kabinetu poskytl pro MF Dnes rozhovor, ve kterém uvádí na pravou míru svou údajnou podporu Miloše Zemana v druhém kole prezidentské volby. Právě teď se často hovoří o tom, že ministerský post je vlastně odměnou za zmíněnou podporu. „Svým voličům jsem řekl, že jako občan a volič Jan Fischer nejsem připraven při hlasování v druhém kole dát svůj hlas Karlu Schwarzenbergovi. To je celá má takzvaná podpora Miloše Zemana,“ uvedl Fischer.

Jan Fischer šel do prezidentských voleb se značným očekáváním. Nicméně nepostoupil ani do druhého kola a po neúspěchu zůstaly ještě dluhy. MF Dnes zajímalo, zda využije svých zkušeností z kampaně a půjde do parlamentních voleb. To Fischer vyloučil. „Necítím potřebu ucházet se o politickou podporu voličů za jakýkoliv subjekt nebo zakládat vlastní.“

Schůzky se Zemanovým poradcem a mecenášem

Po neúspěchu v prezidentských volbách se Jan Fischer držel v ústraní a příliš prý nekomunikoval. Podle informací MF Dnes se vyhýbal i lidem ze svého volebního štábu. Deník ale ukazuje na spojení s lidmi z okolí Miloše Zemana. Čas si prý několikrát našel na schůzku s jedním z nejbližších prezidentových mužů, s Martinem Nejedlým. Ten je prvním místopředsedou Strany práv občanů - zemanovci a také je vlivným poradcem Miloše Zemana pro energetiku. Často se o něm hovoří v souvislosti s ruskými zájmy, protože je jednatelem Lukoil Aviation Czech, což je jeho společný podnik s ruským ropným kolosem Lukoil.

Co k těmto schůzkám říká Jan Fischer? Podle MF Dnes není příliš sdílný. „Setkali jsme se čistě proto, že jsme se poznali, já jsem ho před tím vůbec neznal. Dělal jsem v energetice, on se o energetiku také zajímá, tak jsme spolu o tom diskutovali,“ řekl Fischer. K počtu schůzek prý jen uvedl, že všechny byly krátké.

V nové vládě Jiřího Rusnoka povede Fischer Ministerstvo financí a jedním z diskutovaných otázek je i penzijní reforma. Jan Fischer se prý nechystá ve svém působení ve funkci na ní něco měnit. „Reforma je na světě a vláda s ní bude muset počítat v nastavených parametrech. Mrzí mě ale, že nevznikla v kompletní politické shodě, kterou by si zasloužila.“ Podle Fischera je třeba počkat a zjistit, jak bude reforma skutečně fungovat. Změny by pak prý mohla udělat až příští politická vláda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…