Janda vzkazuje na summit NATO: Zeman je trojský kůň Kremlu, ohrožuje bezpečnost ČR, dává rozhovory manipulativním PL...

08.07.2016 12:52

Zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda se na serveru Respekt.cz vyjádřil k zásadnímu summitu NATO ve Varšavě, který právě dnes začíná. Miloš Zeman podle něj jedná jako trojský kůň Kremlu.

Janda vzkazuje na summit NATO: Zeman je trojský kůň Kremlu, ohrožuje bezpečnost ČR, dává rozhovory manipulativním PL...
Foto: Archiv JJ
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty

Do Miloše Zemana se Janda strefuje i ve svém textu. Podle něj jeho aktivity za poslední tři roky jsou promyšlenou metodou, kterou pracuje na podrývání naší bezpečnosti. 

Zeman prý například poškozuje platnou Bezpečnostní strategii ČR z roku 2015, v níž je jedním ze strategických zájmů našeho státu posilování soudržnosti a efektivnosti NATO a EU a zachování funkční a věrohodné transatlantické vazby. „Právě tu Zeman poškozuje, neboť řada jeho aktivit souzní s dezinformační kampaní Ruské federace vedené proti západním státům. Nevíme jistě, s jakou osobní motivací tyto kroky podniká, můžeme však ty nejzásadnější případy popsat,“ uvedl Janda.

  • Původní text ZDE

Následně uvádí, že Zeman jako jediný prezident členského státu NATO popírá organizovanou ruskou vojenskou přítomnost na Ukrajině. Zdůrazňuje také, že by západní státy měly zrušit sankce proti Rusku. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Nelze se tedy divit, že Zeman je v ruských státních médiích vykreslován jako spojenec Vladimira Putina. V ruskojazyčných médiích je vykreslován jako kritik ruské opozice, bojovník proti USA a obránce Ruska,“ všímá si také Janda.

„Hlava českého státu pravidelně přebírá a tlumočí pozici Kremlu do českého veřejného prostoru. Když dezinformační aparát Ruské federace nasadil mobilizační tezi o údajných banderovcích na Ukrajině, český prezident ji zopakoval. Když se Kreml snažil legitimizovat krádež ukrajinského Krymu, používal jako argument tvrzení o takzvaném ukrajinském jazykovém zákonu, který měl mít zdrcující dopady na ruskojazyčnou menšinu. Zeman tuto dezinformaci zopakoval i pro čínskou státní televizi, přestože zákon nikdy nevstoupil v platnost a šlo o návrh jednoho poslance, nikoliv ukrajinské vlády,“ dodává následně zástupce think-tanku. Rovněž upozorňuje na to, že Zeman vytváří dojem, že Ukrajina není suverénní stát.

Bezpečnost ČR podle Jandy ohrožuje i jednání Zemanových spolupracovníků. „Prezidentův hlavní ekonomický poradce působil jako dlouholetý jednatel energetické společnosti s úzkým propojením na Kreml. Zemanův šéf kanceláře nezískal bezpečnostní prověrku, o kterou požádal. Šéfovi prezidentovy vojenské kanceláře nebyla bezpečnostní prověrka prodloužena. Prezidentův hlavní zahraničně-politický poradce (a očekávaný budoucí velvyslanec ČR v USA) vystoupil na akci česko-ruské organizace,“ zmiňuje Janda.

Prezident podle něj však ignoruje i posudky kontrarozvědky, kdo je bezpečnostní hrozbou. „Hlava českého státu také pravidelně poskytuje interview manipulativním Parlamentním listům a pro kremelský vládní list pro změnu zopakuje, že americký velvyslanec má na Pražském hradě dveře zavřené,“ dodává Janda.

Závěrem sděluje, že Zeman otevřeně hájí zájmy Moskvy a útočí na strategické bezpečnostní zájmy České republiky. „Jeho roli by si měla uvědomit česká vláda, která je z ústavy za zahraniční politiku odpovědná. A měla by Zemana důrazně požádat, aby na summitu NATO mlčel,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

8:04 Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

Před kamerami na CNN Prima News proti sobě usedli dva hudebníci – Michael Kocáb a František Ringo Če…