Jandovo tablo dezinformátorů a průšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

07.05.2021 10:46 | Ze sítí

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyčinila pořadu Newsroom ČT24. Kvůli zpěvákovi Janku Ledeckému. Tím, že v pořadu zazněla informace Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, kde byl Ledecký označen za jednoho z předních covidových dezinformátorů. RRTV upozornila, že pracovníci pořadu Newsroom neposkytli patřičně vyváženou informaci a vyzvala k nápravě.

Jandovo tablo dezinformátorů a průšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“
Foto: Screen ČT24
Popisek: Newsroom ČT 24 prezentuje tablo největších dezinformátorů mezi umělci
reklama

Anketa

Komu víc věříte?

hlasovalo: 14656 lidí

RRTV, někdy přezdívaná „velká televizní rada“ (protože na rozdíl od „malé“ Rady ČT má v pravomoci všechny televize a rádia v zemi) upozornila Českou televizi na porušení povinnosti veřejnoprávní televize, kterého se měla dopustit tím, že ve spojitosti se zpěvákem Jankem Ledeckým neposkytla vyváženou informaci.

Provozovatel podle RRTV pochybil, když „dne 5. dubna 2021 odvysílal od 22:10 na programu ČT24 publicistický pořad NewsroomČT24, resp. příspěvek s názvem Nejvýznamnější čeští dezinformátoři v době pandemie, který se opíral o analýzy Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, a na jejich základě zveřejnil několik žebříčků osob označených Evropskými hodnotami za dezinformátory, aniž by zprostředkoval názory odborníků, kteří v dané otázce zastávají odlišná stanoviska,“ stojí ve sdělení RRTV. „Rada stanovuje lhůtu k nápravě 7 dnů od doručení upozornění.“

RRTV promluvils

Proti tvrzení Bezpečnostního centra Evropské hodnoty se ohradil i Ledecký.

Z veřejně přístupného rejstříku zjistil, že účelem spolku je podporovat svobodu, odpovědnost a důstojnost. Také rovnoprávnost a aktivní občanskou společnost. A nakonec také tržní ekonomiku, demokracii a právní stát.

„Takže bych čekal, že když by někdo napadl právo na názor a jeho zveřejnění, tak se právě tahle organizace za něj bude bít do roztrhání těla. Ale to jsem se splet,“ rýpl si Ledecký.

A začal předčítat z reportu „Rok 2020: Jak česká vláda prohrála se dvěma vlnami dezinformací o koronaviru“. V něm si vybrali dvě věty z jeho obsáhlého facebookového příspěvku ze září. Ale ani to nestačilo, museli je ještě přepsat, aby mohli říct, že vypadají jako dezinformace.

„Podle Evropských hodnot Ledecký označil pandemii za marketingovou kampaň farmaceutických firem, které nám chtějí vnutit nejdřív testy a potom vakcínu,“ citoval z dokumentu. Jenže je to lež, ve skutečnosti Ledecký nic takového nenapsal.

Pouze komentoval dryáčnický přístup některých médií a řekl, že by se v  této trochu hysterické kampani mělo dupnout na brzdu.

Nad pojetím žebříčku dezinformátorů se pozastavil i publicista Čestmír Strakatý z Reflexu. „Není to trochu hloupý?“ ptal se.

Tomáš Jirsa z Info.cz mluvil o „zoufalství“ a zakladatel serveru Voxpot Vojtěch Boháč konstatoval, že už je načase si přiznat, že Evropské hodnoty jsou pochybný zdroj. Metodika analýzy taktéž vyvolává otázky, Evropské hodnoty se zřejmě řídí tím, kolikrát o celebritě psaly tzv. dezinformační weby. Ale na soud jsou prý připraveny.

Sám Jakub Janda z Evropských hodnot prezentoval tyto umělce jako „nebezpečné tragédy“. „Toto není hudební hitparáda, ale tablo nejvýznamnějších zoufalých šiřitelů zdravotně nebezpečných dezinformací mezi celebritami,“ psal na svůj Facebook.

Později sami analytici Bezpečnostního centra Evropské hodnoty přiznali, že u Janka Ledeckého ocitovali jeho výrok zcela jinak, než jej řekl. Nehraje to však prý žádnou roli.

Zpochybňovatele analýzy sám Jakub Janda nazval jako „různá zamindrákovaná hovada“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dobrovolníci STAN rozdávali na vesnicích noviny. Potili se, smáli. Humor zmizel, když slyšeli reakce lidí. Tohle nevypadá dobře, to vážně smrdí prů*erem

4:43 Dobrovolníci STAN rozdávali na vesnicích noviny. Potili se, smáli. Humor zmizel, když slyšeli reakce lidí. Tohle nevypadá dobře, to vážně smrdí prů*erem

Ačkoli se všechny české výzkumné agentury shodnou na tom, že koalice STAN a Pirátů je budoucím vítěz…