Jaroslav Bašta doufá: Přijde krize, my ji přežijeme a svět bude bezpečnější. EU a NATO budou jen špatnou vzpomínkou

21.04.2019 7:45

Někdejší diplomat v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se rozhodl lidem odcitovat slova amerického miliardáře George Sorose a analytika George Friedmana. Soros naznačil, že EU připomíná Sovětský svaz krásně před rozpadem. Friedman konstatoval, že NATO je špatnou organizací ve špatné době. Bašta v souladu s oběma pány doufá, že NATO a EU jednou zůstanou jen špatnou vzpomínkou.

Jaroslav Bašta doufá: Přijde krize, my ji přežijeme a svět bude bezpečnější. EU a NATO budou jen špatnou vzpomínkou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

„Poměry v českých médiích a politice velmi dobře charakterizuje skutečnost, že obě zásadní vyjádření lidí, které jinak citují jako nezpochybnitelné autority, až na čestné výjimky nikdo nezmínil. To dle mého názoru potvrzuje hloubku naší současné krize. George Soros již 12. 2. letošního roku poskytl rozhovor britskému levicovému deníku The Guardian, v němž Evropskou unii přirovnal k Sovětskému svazu v roce 1991, tedy na hraně kolapsu. Poměrně přesně popisuje úpadek eurofilních tradičních politických stran a vzestup euroskeptických až protiunijních hnutí a za viníka označuje současné vedení EU, zejména Evropskou komisi, kterou přirovnal k někdejšímu politbyru Komunistické strany Sovětského svazu v druhé polovině roku 1991, tedy pár měsíců před zánikem,“ napsal Bašta v textu pro První zprávy.cz.

Bašta v této souvislosti připomíná, že Evropský parlament nemá zákonodárnou iniciativu a vedoucí úlohu hrají komisaři. Někdejší český diplomat v Rusku a na Ukrajině si vzpomněl na sovětské komisaře pro různé oblasti – zahraniční, armádu, vnitřní bezpečnost a tak dále.

Anketa

Je dobře, že Jaromír Jágr jede se Zemanem do Číny?

hlasovalo: 8506 lidí
„To George Friedman rovnou označil existenci NATO za přežitý a zbytečný anachronismus. Po letech tak dává za pravdu názoru Václava Havla, který původně zastával názor, že Severoatlantická aliance se měla sama rozpustit tak, jako to udělala Varšavská smlouva. (Posléze rychle ustoupil na kompromisní pozici: ‚NATO by potřebovalo nový název a reformu‘, aby se poté stal podporovatelem jeho rozšíření na Východ). Americký analytik dnes bez obalu říká, že Severoatlantická aliance je špatný pakt ve špatnou chvíli,“ pokračoval Bašta.

Podle Friedmana je Ruská federace dnes až příliš slabá, takže NATO údajně nepotřebujeme. Tím, že ho udržujeme při životě, jen zvyšujeme napětí, což je přesný opak toho, co bylo původním cílem NATO.

Bašta k tomu dodal, že snaha Západu vykreslit Rusko jako nepřítele vede podle jeho názoru k překrucování dějin. A tak teď tolerujeme radikály, kteří pochodují v nacistických uniformách, ať už na Ukrajině nebo v Pobaltí, zatímco o sovětských vojácích, kteří nás osvobozovali, říkáme, že nás vlastně přišli okupovat. Bašta se domnívá, že to nemusí dlouho trvat a na nacistické vojáky budeme koukat jako na oběti.

„Já osobně jenom doufám, že se naplní optimistická očekávání G. Friedmana – totiž že přijde krize, my ji přežijeme a svět se stane bezpečnějším, protože NATO a EU ve své současné podobě bude jen nepříjemnou vzpomínkou,“ uzavřel Bašta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

4:43 V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

Řadu týdnů ParlamentníListy.cz bedlivě mapují dění v ODS. To se oproti zvyklostem přesunulo z centra…