Ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana podle autorů otevřeného dopisu pracuje na ustavení novodobé tajné politické policie, která bude monitorovat a případně i stíhat občany s nepohodlnými, údajně nesystémovými názory. Jde o reakci na oznámený záměr Rakušanova úřadu vyhledávat a “identifikovat” antisystémové nálady ve státní správě a s jejich nositeli následně vést “dialog”.
Otevřený dopis Vítu Rakušanovi napsalo vedení Akce D.O.S.T ve složení Michal Semín, Petr Bahník a Jiří Hejlek. Svými podpisy se připojili i účastníci pondělí konference, mezi kterými byl někdejší signatář Charty 77 a bezpečnostní expert Jan Schneider, spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Vlastimil Veselý, senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, bývalý vicekancléř Václava Klause Petr Hájek, filosof Jiří Fuchs a publicista a někdejší prezidentský tajemník Ladislav Jakl z Institut Václava Klause.
Myšlenkoví oponenti oficiální vládní politiky jsou podle nich ze strany politických představitelů a veřejnoprávních médií skandalizováni, šikanováni a vylučováni ze společenské diskuse. Ve veřejnosti je dle dopisu vyvoláván strach, který vede k tomu, že si občané dávají “pozor na pusu” a prohlubuje to bolestné rozdělení české společnosti. “A vláda, místo toho, aby prezentovala uklidňující hlas rozumu, komunikuje s veřejností primitivním válečnickým slovníkem a siláckými gesty. Byl odstartován, zatím jen propagandistický, hon na „dezinformátory“ a údajné členy „ruské páté kolony“, za něž jsou, paranoidně a zcela bez ohledu na reálný stav věcí, označováni všichni, kdo si dovolí „neomylné“ vládní politiky kritizovat,” stojí v otevřeném dopise.
Celá pondělní konference s celou řadou řečníků nesla název “Za názor do basy? Jak se bránit zlovůli novodobých cenzorů”. Promluvili výše zmínění signatáři dopisu ministra vnitra a vedle nich také senátorka Daniela Kovářová, poslanec SPD Jiří Kobza nebo šéf strany PRO a advokát Jindřich Rajchl. Někdejší chartista Jan Schneider, který má s bývalým režimem dostatek negativních zkušeností, připomněl, že jedním z poznávacích znaků totalitářů a fanatiků všeho ražení je, že nemají smysl pro humor. Představil zároveň novou iniciativu PRAK, která si klade za cíl pomáhat lidem bránit se při soudních procesech ohledně svobody slova a projevu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka