Jazykovědec, který dal Babišovi papír o srozumitelnosti: Horší je, když politik mluví sprostě. To je jako holá řiť na občany

18.05.2014 6:58

Ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR Karel Oliva se zastal způsobu mluvy ministra financí Andreje Babiše (ANO) a naopak nešetřil politiky, kteří používají hrubá vyjádření. „Mluvit vulgárně je, jako by nějaký poslanec vystoupil, měl díru na pozadí a koukala mu z ní holá řiť," uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Jazykovědec, který dal Babišovi papír o srozumitelnosti: Horší je, když politik mluví sprostě. To je jako holá řiť na občany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Oliva napsal posudek jazykového projevu Babiše po čtvrté urgenci poslance Daniela Korteho (TOP 09). „Pokud byl pan poslanec tak hloupý, aby o tohle žádal, tak mně nezbývalo nic jiného, než mu vyhovět. My jsme státem placená instituce, takže jsme napsali posudek. Že neprospěl jemu, je vedlejší,“ konstatuje.

Ve sněmovně se hovořilo i o tom, že v případně nutnosti by se překládala jednotlivá nářečí do spisovného jazyka, jako je tomu například u poslanců v německém Bavorsku. Podle Olivy je to ale nesmysl. „Tohle je obecně takové napětí mezi tím, co je potřeba regulovat nějakými nařízeními, a co zdravý lidský rozum a slušné vychování zvládnou i bez těch nařízení,“ míní.

Překládání nářečí? Hloupost

Pokud by prý někdo hovořil opravdu silným nářečím, měl by se snažit přiblížit hovorové češtině, aby mu lidé rozuměli. „Ale vydávat na to zákony? Jak by se to dělalo? To do toho zákona budeme psát slova, která se smějí používat a která ne? Pokud si lidé rozumějí, komunikace zřejmě funguje. Pokud někdo nebude chtít rozumět, tak rozumět nebude, i když dotyčný bude mluvit spisovně česky,“ dodává.

Jeden z mála poslanců, který mluví vždy formálně bezchybnou spisovnou češtinou, je podle Olivy jednoznačně bývalý hejtman David Rath. Dobře to prý ilustruje, že ve sněmovně by nemělo jít o to, kdo jak dobře umí spisovně, ale o obsah řeči.

Vulgární poslanec by neměl být poslancem

Co mu na promluvách politiků ale vadí nejvíce, to jsou vulgarity. Je totiž toho názoru, že vše se dá říci i bez těchto slov a navíc jejich použitím devalvují politici nejen sebe, ale i sněmovnu, a dávají špatný příklad. Sněmovna by podle jeho názoru měla být brána jako místo, které reprezentuje občany na nejvyšší úrovni, a člověk, jehož morální standard je tak nízký, aby vulgarity na tomto místě používal, by neměl být poslancem.

„Příliš mě netrápí, když někdo nemluví bezchybně spisovně. Mluvit vulgárně je, jako by nějaký poslanec vystoupil, měl díru na pozadí a koukala mu z ní holá řiť,“ uzavírá Oliva.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takže je to pravda. Studentská pečeť už opravdu stojí tolik

14:47 Takže je to pravda. Studentská pečeť už opravdu stojí tolik

Studentská pečeť za 104,90? Je to pravda. Tolik už stojí čokoláda, která ještě loni byla pod stovku.…