„Tahle děsivá válka, která zničila Sýrii, nemá žádné jednoduché řešení. Ze dvaadvaceti milionů lidí jsou čtyři miliony uprchlíků a dalších sedm milionů přišlo o domov,“ říká Cockburn, který nedávno byl na severovýchodě Sýrie ve městě Kobani. Kurdy kontrolované a zcela rozbombardované město popsal jako „Stalingrad po boji“.
I přesto, že se podařilo vyhnat Islámský stát z mnoha vesnic, místní mají příliš velký strach, než aby se do svých domovů vrátili. „A Syřané mají důvod mít strach. Vědí, že co se na bojišti stane dnes, může být zítra úplně naopak. V současnosti je tato válka toxický mix půl tuctu různých konfrontací a krizí, jichž se účastní jak místní, tak zahraniční hráči,“ vysvětluje Cockburn a dodává, že proti sobě stojí Asad a lidové povstání, šíité proti sunnitům, Kurdové proti Arabům a Turkům, Irán proti Saúdské Arábii, Rusko proti USA a Islámský stát proti všem.
A doposud žádná strana neměla reálnou šanci porazit ostatní. Což se s příchodem Ruska změnilo. Cockburn se odvolává na prohlášení Baracka Obamy, že nechce ze syrského konfiktu vytvořit zástupnou válku mezi USA a Ruskem. „Jenže studená válka mezi Ruskem a USA a celosvětové soupeření, které ji doprovázelo, s sebou nesly mnoho výhod,“ připomíná Cockburn a vysvětluje, že tehdy se krize řešily okamžitě, jelikož se obě strany bály, že by je mohli jejich nepřátelé využít proti nim, a snažily se mít neustále všechno pod kontrolou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa