Je na čase, aby se EU přestala zabývat etiketou. Donald Trump se ujal úřadu a Romancov doporučuje...

20. 1. 2017 19:26

Politický geograf Michael Romancov na serveru E15.cz rozebral situaci ohledně nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. „S nástupem Baracka Obamy byly spojovány nesmírné naděje. A dnes se zdá, zejména s použitím zahraničněpolitické optiky, že 44. prezident USA zklamal,“ podotkl také Romancov.

Je na čase, aby se EU přestala zabývat etiketou. Donald Trump se ujal úřadu a Romancov doporučuje...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov
reklama

Jak Romancov sdělil úvodem, skutečný rozměr Obamova úspěchu či neúspěchu bude možné věrohodně posoudit teprve s delším časovým odstupem. „S Donaldem Trumpem jsou pro změnu spojovány nesmírné obavy. Těžko říci, co všechno a proč se mu povede či nepovede, ale právě tak jako Obama, ani on jistě neuspěje s naplněním všech svých vizí a představ,“ dodal Romancov.

Podle jeho slov nyní Trump zjistí, že mezi slovy a činy zeje propast. „V tomto okamžiku platí, že americký prezident je nejmocnějším politikem světa. Přestože je jeho moc omezena Kongresem a dalšími brzdami, má možnost komukoli ve světě, Evropu nevyjímaje, zatopit způsobem, proti kterému například Putinovy plynové války budou vypadat jako směšná epizoda,“ poznamenává však také Romancov s tím, že výrazného efektu může Trump v jistém ohledu dosáhnout právě na úkor Unie.
  • Původní text ZDE
„Máme na výběr, jak se budeme chovat a co budeme říkat. Především bychom se ovšem měli odhodlat a začít jednat. Protože Amerika, Rusko nebo Čína začaly dávat najevo, že je pravidla slušného chování moc nezajímají, je na čase, aby se EU přestala zabývat etiketou. Místo toho bude muset posílit své fyzické kapacity natolik, aby nikoho nenapadlo, že by neměla mít své místo u globálního stolu,“ zmínil Romancov. V případě, že se Evropská unie začne rozpadat, bude to v podstatě znamenat odchod od stolu. 
 
„Pokud vydrží, ale odmítne se stát silnou, bude v pozici choulostivé slečny, která v reakci na první porušení etikety omdlí. Snad své místo dobrovolně neopustíme. A nemůžeme počítat ani s tím, že nás někdo bude křísit,“ uzavřel.
 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…