Je to jasné: Když přijde k volbám víc lidí, zajásá Babiš. Když ne, uhrajou víc „socani“, lidovci a komunisté

3. 10. 2016 9:45

V šesti krajích by mohli vyhrát sociální demokraté, v šesti krajích hnutí ANO. V Libereckém kraji aktuálně vedou Starostové pro Liberecký kraj. Vyplývá to z průzkumu volebního potenciálu, který zpracovala během září agentura Phoenix Research a který zveřejnil server Deník.cz.

Je to jasné: Když přijde k volbám víc lidí, zajásá Babiš. Když ne, uhrajou víc „socani“, lidovci a komunisté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na ministerstvu vnitra byla vylosována čísla, kterými jsou označeny hlasovací lístky pro nadcházející volby do zastupitelstev krajů

Volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by strana mohla hypoteticky získat, pokud by se k ní přiklonili všichni lidé, kteří její volbu reálně zvažují a nevylučují svou účast u voleb.

Celý text je ZDE

„Porovnáním výzkumu preferencí a volebního potenciálu se ukazuje, že hnutí ANO má řadu příznivců mezi zvažujícími a váhajícími potenciálními voliči, naopak ČSSD, KDU-ČSL a KSČM mají spíše rozhodnuté voliče,“ říká politolog Jan Kubáček, ředitel Phoenix Research.

„Zjednodušeně řečeno, čím více přijde voličů, tím více to nahrává Andreji Babišovi a regionálním hnutím. Naopak pokud přijdou spíše jen pravidelní disciplinovaní voliči, získá na tom sociální demokracie, lidovci a komunisté,“ dodává Kubáček.

Hnutí ANO podle volebního potenciálu vede v Ústeckém, Plzeňském, Středočeském, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji. V ostatních krajích s výjimkou Libereckého vedou sociální demokraté. V Jihomoravském kraji dává volební potenciál ČSSD 29,5 %, ANO 28 %, lidovcům 17 %, KSČM 15 %, ODS 11 %, TOP 09 s podporou Starostů a Žít Brno 10 %, Straně zelených a Pirátům 7 %, Starostům pro jižní Moravu 6 %, SPD a SPO 6 % a Svobodným a Soukromníkům 5 %.

Do sestavování krajských vlád a obsazení postů hejtmanů by mohli výrazně promluvit komunisté. Ti v posledním průzkumu Phoenix Research před krajskými volbami zabodovali v řadě krajů na „medailových“ pozicích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

22:08 Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

REPORTÁŽ Před srbským velvyslanectvím se připomínalo již devatenácté výročí událostí, které značně r…