Je to mafie, řekla nám o ÚSTRu Kavalírová. Proběhla závažná kontrola

23.4.2013 3:06 odp.

REPORTÁŽ Válka o vedení Ústavu pro studium totalitních režimů se dostala do další fáze bojů. Na současnou ředitelku Pavlu Foglovou praskly podivné souvislosti ohledně její firmy a černého konta ODS. Podle předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděždy Kavalírové je řízená tajnou mafií. V Archivu bezpečnostních složek také proběhla kontrola z vnitra.

Je to mafie, řekla nám o ÚSTRu Kavalírová. Proběhla závažná kontrola
Foto: Hans Štembera
Popisek: Její výsledky zatím známé nejsou, ale proslýchá se, že lichotivé zrovna nebudou

„Paní ředitelka by měla odstoupit, ale mám strach, že to neudělá. Ona je totiž řízená. Než se někde jinde rozhodne, co má dělat a jak se má chovat, bude to chvilku trvat. Nemluví a nejedná sama za sebe. Je řízená a ten, kdo ji řídí, je také řízený. To je pavouk, je to mafie,“ pronesla předsedkyně Konfederace politických vězňů ČR a členka Rady ÚSTR Naděžda Kavalírová, když opouštěla místnost, kde se konala tiskovka zaměstnanců protestujících proti novému vedení. Právě na ní byly odhaleny zajímavé souvislosti, ale ParlamentníListy.cz přinášejí i pohledy ze zákulisí.

Kompro na Foglovou?

„S jistým znepokojením sledujeme zprávy z médií o Vaší možné roli v největším skandálu polistopadové České republiky z let 1997 až 1998 v kauze černého konta ODS předsedy Václava Klause, která vedla k rozpadu vládní koalice a k předčasným parlamentním volbám v roce 1998,“ píše se v otevřené výzvě ředitelce Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavle Foglové.

Ta totiž prý v roce 1994 s manželem Jaromírem Piskořem založila firmu P. F., s. r. o., která dva roky poté údajně poskytla ODS nízkoúročnou půjčku dvacet milionů korun. V roce 2000 byl na firmu uvalen konkurz a roku 2006 pak byl zrušen. Ve výzvě, pod níž je podepsána výkonná ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Neela Winkelmann – Heyrovská, je Foglová dotazována na veškeré souvislosti ohledně výše zmíněné půjčky.

Kontrola v ABS

Ostatně Nezávislá odborová organizace (NOO) ÚSTR vyhlásila pohotovostní stávku na ochranu sociálních a hospodářských práv zaměstnanců. Na tiskovce měla hlavní slovo ředitelka Archivu bezpečnostních složek (ABS) Zlatuše Kukánová. Nakonec odpověděla i na dotaz ParlamentníchListů.cz ohledně kontroly, kterou v její instituci provedl odbor archivní správy Ministerstva vnitra.

 „Ano, proběhla. Jsme sice zákonem spojeni s ÚSTR, ale jako archiv se řídíme i archivním zákonem a zodpovídáme se i odboru archivní správy a spisové služby. Mám zájem na tom, abych měla do čtvrtečního zasedání Rady ÚSTR výsledek té kontroly. Abych nicméně rozptýlila jakékoliv fámy, chci říci, že kontrola se týkala uložení digitalizátů v archivu, jejich převodu mezi ústavem a archivem a elektronického archivu,“ prohlásila.

Boje pokračují

Na promítacím plátně byly vidět fotografie, které dokumentovaly 'bordel', který vládl v ABS před příchodem Kukánové a vzorný pořádek, který tam zavedla. Na snímcích byly fascikly naházené na jednu hromadu, flašky s alkoholem vyskládané na lednici a tak dále. Místnost byla plná zaměstnanců ÚSTR či ABS, kteří téměř každé promluvě ředitelky Kukánové zatleskali.

Lidé, co stojí za současným vedením ÚSTR, naopak hned po tiskovce začali anonymně namítat, jak je možné, že se jí zaměstnanci v pracovní době mohli účastnit. Na přetřes se dostává i narážka na možnou zaujatost médií s tím, že pro televizi Nova zpracovává zpravodajství o dění v ÚSTR Emma Smetana, dcera Moniky MacDonagh – Pajerové, jedné z nejhlasitějších odpůrkyň současného vedení. Největší stinnou stránkou boje o vedení ÚSTR, ostatně jeho další pokračování bude ve čtvrtek, kdy zasedne Rada ÚSTR, je fakt, že v takové atmosféře se asi koncepční práci moc nedaří.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

16:05 „Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

Lidé podle Daniela Landy poslední dva roky žijí ve strachu. Strachu, co s nimi bude, protože systém …