Je to normální zbabělec, zaútočil poslanec na ministra Ťoka. Jde o problém na Českých drahách

19.09.2018 10:52

Předsednictvo Českých drah prý není usnášení schopné. Diletantismus, ostuda, záměr, krtkogate, rozčiluje se Jindřich Berounský ze Svazu odborářů služeb a dopravy. Podle něj dozorčí rada Českých drah zásadně pochybila a porušila stanovy této společnosti. Po odvolání Pavla Krtka z nejvyšší pozice Drah je tak vedení ČD údajně k ničemu.

Je to normální zbabělec, zaútočil poslanec na ministra Ťoka. Jde o problém na Českých drahách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy v demisi Dan Ťok a ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová

Anketa

Přijměte 50 sirotků ze Sýrie, předloží ve Sněmovně TOP 09. Jak byste hlasovali vy?

3%
96%
hlasovalo: 14050 lidí
„Dozorčí rada, konkrétně jen nově nominovaná většina 5 z 9 členů: Prof. Ing. Petr Moos, CSc., Doc. Ing. Josef Kolář, CSc., Ing. Jan Štrof, Prof. Ing. Karel Pospíšil, Ph.D., LL.M., Doc. Ing. Lukáš Týfa, Ph.D. porušila stanovy společnosti, kterou dozorují – článek 28, odstavec 2, který ukládá, že při odvolávání členů představenstva musí dozorčí rada vždy zachovat usnášeníschopnost představenstva společnosti. Po sporech s bývalými předsedy představenstva ČD Daliborem Zeleným a Danielem Kuruczem se stanovy i smlouvy o výkonu funkce předsedy představenstva změnily a platí, že při odvolání z funkce předsedy představenstva dochází i k zániku členství v představenstvu ČD, a.s.. Nemohou tomu zabránit ani opačně myšlené dovětky v usneseních DR ČD,“ uvádí Berounský v materiálu, který publikovaly PrvníZprávy.cz.

V tuto chvíli tak teoreticky můžou věřitelé ČD dokonce požádat o opatrovníka společnosti. Tyto informace nám potvrdil i právník specializující se na korporátní právo.

Podle Berounského navíc tímto krokem došlo k paralýze společnosti ve vztahu k důvěrným materiálům. Členové představenstva totiž musí mít prověrku stupeň důvěrné. Pokud nastane jakákoliv krizová situace, nebo je třeba pracovat s důvěrnými materiály, musí podepisovat takovéto materiály buď předseda představenstva plus jeden člen, nebo místopředseda plus jeden člen s prověrkami. V tuto chvíli však tuto podmínku splňuje pouze jeden ze členů představenstva, kterým je Michal Štěpán.

Kritika nastala i ve vztahu k mezinárodnímu fungování. ČD jsou totiž členy CER – Společenství evropských železnic a infrastrukturních společností, v jejichž řídícím výboru působil odvolaný Pavel Krtek. Na zasedání, které se konalo 17. a 18. září, tak nikdo za ČD ani SŽDC nepřijel. 

Podle našeho sněmovního zdroje je pod touto situací přímo podepsaný ministr dopravy Dan Ťok. „Ten se jen zbaběle ukrývá, aniž by nesl jakoukoli zodpovědnost za tyto problémy. To, že je věčně ustrašený, se obecně ví, ale v tomto případě to hraničí nejen z diletantstvím, ale jeho totální beznadějí. Je to fakt zbabělec. Co pan ministr dělá a jak celou věc řeší, to by mne také zajímalo, protože z mého pohledu nedělá absolutně nic a tudíž na ČD hrozí pořádný skandál,“ rozčílil se pro ParlamentníListy.cz nejmenovaný poslanec koalice.

Ten také řekl, že bychom měli uvést na pravou míru informaci, která se týká člena dozorčí rady ČD Jana Štrofa. „Vy jste tam psali, že jde o člověka Jardy Faltýnka a Radka Vondráčka. Pravda je taková, že jde o člověka výhradně z líhně Radka Vondráčka. A taky jste psali, že nevíte, kdo ho tam nominoval. Nedivím se, že Ťok neodpovídá, protože Štrofa do ČD nominoval právě pan ministr,“ doplnil.

Je pravdou, že ParlamentníListy.cz na resortu dopravy Štrofovu nominaci do DR ČD opakovaně zjišťovaly. Ministr Ťok, ani jeho tiskové oddělení však nebylo schopno odepsat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Víte, jak to dopadá.“ Imunolog rozstřelil hlídání covidu. Funguje to jinak

15:43 „Víte, jak to dopadá.“ Imunolog rozstřelil hlídání covidu. Funguje to jinak

Epidemie covidu-19 opět posiluje. Imunolog Vojtěch Thon, který dnes hovořil na ČRo, ovšem poznamenal…