Je to prestižní. Ne, komisariát pro prosazování správných názorů! Nad plánovaným postem Jourové v Bruselu je pozdvižení

05.09.2019 20:28

Věra Jourová by se podle zdrojů z Bruselu mohla stát novou eurokomisařkou pro dohled nad dodržováním principů demokratického a právního státu. Podle premiéra Babiše by šlo o poctu, jiní vidí v této nominaci snahu oslabit Visegrádskou čtyřku. Bývalý eurokomisař na tomto postu Frans Timmermans totiž měl hlavní spory s Polskem a Maďarskem.

Je to prestižní. Ne, komisariát pro prosazování správných názorů! Nad plánovaným postem Jourové v Bruselu je pozdvižení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová

Z pohledu členského státu V4 je portfolio rozporuplné, navíc neodráží záměry české vlády, která chtěla v Evropské komisi získat silné ekonomické portfolio. „Za nás stále platí to, že bychom usilovali o nějaké portfolio v oblasti ekonomických politik nebo digitální trh, případně místopředsednickou pozici,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), že se české priority nezměnily.  

Podle premiéra Andreje Babiše by to bylo pro Českou republiku vyznamenání. „Pokud by zástupce České republiky měl dohlížet na právní stát, tak si myslím, že pro nás by to určitě byla prestižní záležitost,“ vzkázal Babiš z Turecka, kde je na třídenní návštěvě.

Podobně mluvila i místopředsedkyně Evropské parlamentu Dita Charanzová (ANO). „Lze to chápat i jako ocenění dosavadní práce Věry Jourové. Pokud v tom nějaký kalkul ze strany Komise je, tak nejspíše ten, že se v rámci našeho regionu dokážeme dohodnout,“ uvedla pro Lidové noviny Charanzová a dodala, že to ale určitě nebude jednoduchá pozice.

Podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského je to ale od Evropské komise podpásovka. „Považuji to za dobrý vtip. Prudit státy kvůli principům právního státu je portfolio, kterému se chce většina eurokomisařů vyhnout obloukem,“ řekl Zdechovský. Podobně mluvil i Jiří Pospíšil. „Je to náročné portfolio z hlediska politické komunikace. Paní Jourová by se dostávala do napětí mezi Unií a státy, které by měla ze svého postu kontrolovat,“ upozorňuje předseda TOP 09.

Pozice eurokomisaře pro dohled nad dodržováním principů demokratického a právního státu je v poslední době vyhrocená zejména kvůli případům polské justice a maďarských vysokých škol. Oběma státům V4 hrozila Evropská komise postihy.

Nejostřeji tento fakt komentoval dlouholetý člen Evropského parlamentu Jan Zahradil. „Komisariát pro prosazování správných názorů,“ uvedl s tím, že jde podle něj o hození vidlí do spolupráce Visegrádské čtyřky. Podobně hovořila také komunistická europoslankyně Kateřina Konečná. „Bude tlačena do peskování členských států nepohodlných Bruselu. Pro Česko je to prohra, bude to slabé portfolio,“ má jasno Konečná.

Jan Kovář z Ústavu mezinárodních vztahů v Praze upozorňuje, že ještě zdaleka není nic rozhodnuto. „Vyjednávání zpravidla trvají déle. Přesun jednoho portfolia může znamenat přehození dalších pěti,“ objasňuje Kovář a dodává, že premiérovi Maďarska by nominace Jourové mohla vzít vítr z plachet při kritice EU. „Vedení EU může namítat, že nyní kontroluje principy právního státu politik přímo z Visegrádu, a není si tedy proč stěžovat,“ dodal Kovář.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

20:17 Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

Moravský kandidát SPD a Trikolory do Evropského parlamentu Boris Latýn ve svém komentáři zmiňuje ana…