Je to venku. Kancléř Mynář prozradil svůj šestimístný plat

17.04.2015 8:59

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář dostává každý měsíc v průměru 120 tisíc korun. Mynář to uvedl v rozhovoru pro Deník, který list otiskne ve svém zítřejším vydání a v předstihu o tom informoval na své webové stránce. „Můj základní plat je necelých 80 tisíc korun, a když k tomu připočtu kvartální odměny, které jsou variabilní, tak plat dělá téměř 120 tisíc korun. Je to nejvyšší úřednický plat na Hradě," uvedl kancléř.

Je to venku. Kancléř Mynář prozradil svůj šestimístný plat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléř prezidenta Vratislav Mynář

Příjem svůj i všech vedoucích pracovníků Kanceláře prezidenta republiky Mynář zveřejnil poté, co Úřad pro ochranu osobních údajů neshledal důvod je tajit.

Kancléř ale popřel, že by údaje o svém platu poskytl kvůli novinářskému tlaku.

Server také uvedl, že platy a odměny kancléře, jeho zástupce a všech ředitelů odborů budou od pondělí vyvěšeny na webových stránkách Pražského hradu.

Sám kancléř, který je díky dřívějšímu podnikání velmi bohatý, přiznává, že není na svém platu finančně závislý. Proto také část příjmu věnuje na dobročinné účely: „Přispívám jednou ročně do prezidentského fondu na umoření státního dluhu. Mám také menší nadaci, jejímž prostřednictvím podporuji školu v rodných Vřesovicích, kterou navštěvují mentálně postižené děti.“

Hrad se zveřejněním platů svých vedoucích zaměstnanců váhal

Pražský hrad váhal se zveřejněním příjmů svých vedoucích zaměstnanců, neboť podle jeho dřívějšího právního výkladu se na jeho kancelář nevztahoval verdikt Nejvyššího správního soudu z roku 2011 ani z 22. října 2014. V něm se říká, že informace o platech zaměstnanců placených z veřejných prostředků se podle zákona o svobodném přístupu k informacím zásadně poskytují. Jejich poskytnutí je možné odepřít jen zcela výjimečně. Podle serveru z podrobného rozkladu vyplývá, že z této povinnosti jsou vyňaty jen obslužné profese typu údržbářů a uklízeček.

V roce 2012 prezidentská kancelář navíc prohrála spor s LN a musela uvést, kolik berou Klausovi nejbližší spolupracovníci, vicekancléř Petr Hájek a šéf politického odboru Ladislav Jakl. Jejich průměrný plat činil 111,6, respektive 103,7 tisíce korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

18:08 Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svůj pravidelný pořad Čau lidi přesunul na pondělí. Mimo jiné v něm dne…