Je zle. Málo ventilátorů, řekl Prymula na uzavřeném jednání

28.09.2020 9:28

Omezí opět koronavirus plánované zákroky tak jako na jaře? Tato možnost je ve hře. Některé nemocnice se už na ni připravují, protože hospitalizovaných pacientů s covidem-19 přibývá denně po desítkách. Píše to server Novinky.cz.

Je zle. Málo ventilátorů, řekl Prymula na uzavřeném jednání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto
reklama

Nemocnicím také mohou chybět lidé, kteří by specializovaná lůžka obsluhovali. Nemůže k nim totiž jakýkoliv zdravotník, ale jen ten, kdo má příslušné školení. A co může chybět rovněž, jsou ventilátory. To řekl ministr zdravotnictví na neveřejném jednání poslancům zdravotnického výboru. Stalo by se tak v případě, že by nemocní přibývali stejným tempem ještě několik týdnů.

Minulý týden byla celorepublikově volná třetina standardních lůžek s kyslíkem a polovina umělých plicních ventilací. Jenže od té doby vzrostl počet hospitalizovaných ze 413 o polovinu a počet těžce nemocných z 93 rovněž o polovinu, píše server Novinky.cz.

Prymula však ujišťuje, že primárně je tlak na kyslík, jehož je zatím dost. Zároveň je drobně optimistický díky tomu, že nárůst pozitivně testovaných neroste exponenciálně. Co však Prymulu trápí, je případný nedostatek personálu, kdy by muselo dojít k zapojení mediků a poučených laiků do nějakých činností. „Laici by pomáhali s úkony, které nevyžadují medicínské vzdělání,“ uvedl.  

Například v pražském Motole zatím lidi mají. Podle ředitele FNM Miloslava Ludvíka by však byl nedostatek personálu v případě, kdyby došlo k zavření prvních stupňů základních škol, nebo když by se nakazili. „V případě horšího scénáře můžeme pozastavit plánované výkony, jako například totální endoprotézy,“ řekl Ludvík.

„Zatím to vypadá, že se vývoj daří, snad i novými opatřeními, brzdit,“ uvedl k číslům šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek. Podle něj, následující dva dny rozhodnou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

16:58 „Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

Včera se moderátor TV Nova Petr Suchoň dostal do křížku s prezidentem České lékařské komory Milanem …