Zdechovský kondici, s jakou EU vstoupila do roku 2019, označil jako chvalitebnou. Ekonomika států podle něj šlape a daří se i plnit některé závazky, které byly dány v souvislosti s bezpečností Evropy a stabilizací migrační krize. Ale s tím nesouhlasil Jan Zahradil: „Evropská unie vstoupila do nového roku v nepříliš dobré kondici. Ukázalo se, že někde už je té integrace opravdu příliš a ne všechny problémy mohou být efektivně řešeny na celoevropské úrovni.“
„Evropská unie selhala hlavně při řešení té migrační krize a také se ukazuje, že v podstatě celou Evropou prochvívá jakási nová nálada, snaha tu Evropskou unii přestavět, předělat, přepsat a dát větší slovo národním státům a národním politickým reprezentacím. Zatím to běželo vždycky naopak, těch posledních 20 nebo 25 let. To znamená, že ty evropské instituce si ukrajovaly pravomoci na úkor národních států, teď mám pocit, že to půjde spíš opačným směrem,“ dodal ještě europoslanec ODS.
Na to ale moderátor kontroval, že to je věc národních států a evropské instituce si samy o sobě nic ukrajovat nemohou. Na to Zahradil vysvětlil, že je zde mocenský boj mezi Evropským parlamentem, Evropskou komisí a Evropskou radou, která zastupuje národní vlády. „Skutečnost je taková, a dá se to vysledovat z celé řady výsledků zejména v evropské legislativě, že zpravidla se Evropská komise spojí s Evropským parlamentem vůči té Evropské radě. Vždycky se tam vytvoří nějaká ta koalice těch silných evropských institucí se silnými evropskými státy, většinou s Francií a Německem, které prosadí další pravomoci pro ty evropské instituce, ve kterých zase tyhle silné země sehrávají významnější roli.“ Moderátor se ho ptal, zda se tedy Francie a Německo zbavují suverenity, ale na to Zahradil odvětil, že si tyto země dokáží dobře ohlídat, aby v těchto silných institucích měly rozhodující vliv, a tudíž nemají nic proti jejich posilování. „Já vám dám několik příkladů. Generálním ředitelem kabinetu šéfa Evropské komise je německý státní úředník, generálním tajemníkem Evropského parlamentu je německý státní úředník, zástupcem vyjednávače pro Brexit Francouze Michela Barniera je německá státní úřednice, tedy zaměstnankyně Evropského parlamentu, a takhle bych mohl pokračovat dál.“
Moderátor pak Tomáše Zdechovského požádal, aby na Zahradilova slova o migrační krizi reagoval. „Možná bychom se pana Zahradila měli zeptat, zda neselhaly členské státy,“ řekl na to europoslanec a jako příklad dal Itálii, která prý zatajovala statistiky ohledně migrace, nebo Řeky, kteří vypláceli lidem peníze, aby šli dále do Evropy; či zda neselhaly státy, které otevřely a nehlídaly hranice. Zahradil prý ukázal, jak funguje EU, protože jsme například nenabídli nikoho k jednání o Brexitu. A měli bychom se podle Zdechovského podívat, jak jednají další malé státy, jako například Pobaltí. Nebo Viktor Orbán, který do Evropské komise údajně protlačil svoje lidi na vyšší pozice. Že Evropská unie potřebuje zreformovat, Zdechovský uznal, ale prý se to nedá dělat tím, že budeme stále jen kritizovat.
autor: kas