Jediný levičák v Evropě, kterému se daří. Jak se podařilo uspět Jeremy Corbynovi?

22.04.2018 11:09

Sociálnědemokratické strany v Evropě dostávají ránu za ranou. Ve volbách absolutně pohořely nizozemská sociální demokracie, francouzská levice, italská sociální demokracie a v neposlední řadě i česká sociální demokracie. Jedinou výjimku v této sérii porážek představuje britská levice reprezentovaná předsedou Labouristické strany Jeremy Corbynem. Proč Corbyn vítězí tam, kde ostatní levicoví politici prohrávají? Možné vysvětlení nabízí belgická politoložka a teoretička levicového populismu Chantal Mouffeová.

Jediný levičák v Evropě, kterému se daří. Jak se podařilo uspět Jeremy Corbynovi?
Foto: Archiv autora
Popisek: Corbyn, levice

Server časopisu Argument přinesl českým čtenářům úvahu belgické politoložky populismu Chantal Mouffeové, která se zamýšlí nad tím, proč britská levice roste v časech, kdy ostatní evropské levicové země procházejí jednou porážkou za druhou.

Základním kamenem úspěchu Jeremyho Corbyna podle politoložky je, že nabídl skutečnou alternativu vůči současnému liberálně laděnému kapitalismu, kterou předestřel ve svém manifestu.

„Hlavními kroky manifestu bylo znárodnění veřejných služeb, jako jsou železnice, energetika, voda, poštovní služby, ukončení privatizace zdravotnického systému a vzdělávání, zrušení plateb za univerzitní vzdělání a výrazné zvýšení sociálních výdajů. Takové návrhy ukázaly na jasný rozchod se Třetí cestou a Novou Labour,“  napsala politoložka.

„Manifest se znovu vrátil k tématu strany rovnosti, a posunul ji tak pryč od boje za rovnost prostřednictvím svobodné volby, jak to dělala Nová Labour. Dalším klíčovým prvkem byl důraz na demokracii a zdůraznění demokratické podstaty těchto navržených kroků, které mají vytvořit rovnější společnost. Manifest volal po státních zásazích, ale v takové formě, která by občanům umožnila mít kontrolu nad správou veřejných služeb. A právě tento důraz je nutný pro prohloubení demokracie,“ pokračovala dáma.

Jasným politickým konceptem, kterým se dokázal odlišit od jiných politiků, oslovil Corbyn i mladé lidi. Tady se ukázalo, že mladí lidé se zajímají o politiku, ale věnují pozornost jen dostatečně silným politickým příběhům, které upoutají jejich pozornost. Corbyn takovýto silný politický příběh nabídl. Na rozdíl od jiných levicových stran v Evropě následně dokázal využít potenciálu mladých lidí. Nechal vzniknout síť dobrovolníků, kteří spolu komunikovali na sociálních sítích a dokázali Corbynův politický koncept dostat do všech koutů Velké Británie.

Corbyn měl na své straně ještě jednu výhodu. Protože stojí v čele velké politické strany, přiklonily se k němu i britské odbory.

Ale jejich pomoc není tím nejdůležitějším, co Corbyn dokázal. Předseda britských labouristů politicky posiluje, protože dokázal nabídnout skutečnou alternativu k liberálně laděnému kapitalismu. Pokud toto dokážou i další evropské levicové strany, podle politoložky znovu upoutají pozornost voličů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Trapný.“ „To jste tak hloupí?“ Ajaj. SPOLU vystřelilo do Babiše. Jenže tohle se obrátilo

16:30 „Trapný.“ „To jste tak hloupí?“ Ajaj. SPOLU vystřelilo do Babiše. Jenže tohle se obrátilo

Koalice SPOLU v čele s ODS obvinila premiéra Babiše z toho, že zdražuje chleba, pivo, pleny i cihly.…