Jednací řád Sněmovny se možná změní. Co by mohlo být jinak?

15.12.2018 20:58

K návrhu na rozšíření časového prostoru pro sněmovní schvalování zákonů, urychlení schvalování většiny mezinárodních smluv a zjednodušení projednávání některých zpráv v dolní parlamentní komoře by se vláda měla postavit neutrálně. Podle podkladů pro pondělní schůzi kabinet k novele předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) uvede, že uznává autonomii zákonodárného sboru ve věcech jeho vnitřního fungování.

Jednací řád Sněmovny se možná změní. Co by mohlo být jinak?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Začala řádná prosincová schůze sněmovny. Na programu by měla mít i zdanění církevních restitucí

Předloha upravuje také například procedurální veta, která mohou uplatnit poslanecké kluby nebo skupiny poslanců, napsala ČTK.

Navrhované úpravy jednacího řádu označil Vondráček za kompromis, jenž vzešel z jednání pracovní skupiny složené mimo jiné ze zástupců všech frakcí a sněmovních legislativců. Měly by vést podle něho k efektivnějšímu jednání dolní paramentní komory.

Zákony by Sněmovna mohla schvalovat podle novely o středách celý jednací den do 19:00, nikoli do 14:00, jak stanoví nynější jednací řád. O pátcích novela čas pro závěrečná čtení předloh nemění. Mezinárodní smlouvy by mohla dolní komora schvalovat zrychleně už v úvodním kole s výjimkou dohod, kterými Česko přenáší pravomoci na mezinárodní instituce. Totéž by platilo pro odstupování od smluv. U informativních materiálů by v některých případech podle novely stačilo jejich projednání ve výborech, nemusely by se probírat na plénu.

Úprava procedurálních vet vznášených poslaneckými kluby by více zohlednila početnost těchto frakcí. Zatímco nyní mohou zablokovat například schválení zákona zrychleně už v prvním čtení nebo výrazné zkrácení lhůty pro projednání zákona ve výborech nejméně dva poslanecké kluby, nově by tyto frakce musely zároveň mít nejméně 40 členů. K vetu by naopak postačily podpisy 40 poslanců místo současných 50 poslanců.

Vondráčkova novela by zavedla také třeba vynutitelnost úhrady pokuty, kterou poslanci uložil mandátový a imunitní výbor v disciplinárním řízení, upravila by ustavování sněmovních komisí a zrušila by zastaralé části jednacího řádu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen u nás: Projev Klause ml. k 17. listopadu. A pak to dorazil Ševčík kádrováky, islamizací a...

4:44 Jen u nás: Projev Klause ml. k 17. listopadu. A pak to dorazil Ševčík kádrováky, islamizací a...

Konference o postupné ztrátě svobody v současné době na pražském Žofíně, kterou organizovala Národoh…