Jednání Biden - Putin: Doktor Zbořil odhalil důležitou věc. Nezazněla

11.12.2021 13:40

Tento týden proběhla dlouho očekávaná videokonference mezi prezidenty Ruska a USA. Došlo k dohodě, že „budeme nějakým způsobem v kontaktu, aby nedošlo k dalšímu utrpení ve světě“. A přitom se ani necituje článek 1 Severoatlantického paktu, glosuje politolog Zdeněk Zbořil výsledek jednání o Ukrajině mezi Putinem a Bidenem.

Jednání Biden - Putin: Doktor Zbořil odhalil důležitou věc. Nezazněla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Zbořil upozorňuje, že na jednání Putin – Biden bylo proneseno mj. několik vět, kterým bychom měli věnovat pozornost. „Právě úvodní informace byla o tom, že oba prezidenti začali svůj rozhovor tím,  že je spojuje společné utrpení ve válkách, které prožili. Předpokládám, že mysleli druhou světovou, a ne také Afghánistán.

To je vlastně jedna z rituálních vět, kterou známe už od padesátých let, už od dob sestřelení Powerse, od kubánské krize, od maďarských událostí. Vždycky se vedoucí státníci obou těchto zemí shodli na tom, že něco budou řešit jen oni sami mezi sebou a že do toho jim nemá kdokoliv nejen mluvit, ale dokonce to nemá ani připomínkovat,“ zdůrazňuje politolog.

Původní zdroj ZDE

A co se vlastně dohodlo?

„Na jedné straně pohrůžka sankcemi, což je taková jedna z rituálních hrozeb, které se většinou, pokud nejde o Kubu nebo nějakou malou zemi na okraji zájmu, míjí účinkem; na druhé straně je tam důležitá věta o tom, že se v případné jedné konkrétní situaci Spojené státy nebudou řídit článkem 5, protože Ukrajina není členskou zemí NATO,“ zmiňuje Zbořil.

Ovšem chybí mu zmínka článku 1 Severoatlantického paktu, že konflikty se budou vyřizovat mírovou cestou – jednáním. A to podle něj může znamenat dvojí: „Dohodli, že se nebude válčit, a jenom si oba státníci chtějí nechat v ruce jakýsi trumf, aby se mohli i do budoucna dál škádlit, či že důležitá je i ta možná interpretace, že chtějí, aby ‚nám super velikánům‘ do toho nikdo nemluvil.“

„Ale dohoda, že budeme (‚my dva‘) nějakým způsobem v kontaktu, aby nedošlo k dalšímu utrpení ve světě, platí. A přitom se naléhavě necituje článek 5 Severoatlantické smlouvy (NATO). To bych řekl, že je jedním z pozoruhodných výsledků tohoto rusko-amerického setkání, které u nás někteří komentujeme jako americko-ruské,“  uzavírá Zdeněk Zbořil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…