Jednání Trumpa a Babiše. Špičkové obsazení na americké straně stolu, narážky na jednání s EU... Jasný signál, strategický význam, osvětluje šéfredaktor Půr

08.03.2019 14:14

Do analýzy návštěvy premiéra Andreje Babiše v Bílém domě se pustil také šéfredaktor serveru Info.cz Michal Půr. Má jasno v tom, že Babiš dostal od Američanů jasnou otázku: Na čí stojíte straně? Upozorňuje navíc, že máme tendenci posuzovat návštěvu očima Čechů. Proto nám unikají souvislosti, které na první pohled nejsou zřejmé, jelikož se soustředíme na příliš velké detaily.

Jednání Trumpa a Babiše. Špičkové obsazení na americké straně stolu, narážky na jednání s EU... Jasný signál, strategický význam, osvětluje šéfredaktor Půr
Foto: Screen ČT
Popisek: Donald Trump a Andrej Babiš s manželkami v Bílém domě

„Chybí nám nadhled a přehlížíme hlavní motivaci,“ říká k setkání politiků Půr. Americký prezident se podle něj nikdy neschází s nikým jen z plezíru. „Děje se tak vždy jen v případě, že něco potřebuje,“ říká s tím, že pár prodaných vrtulníků pro něj nehraje roli.

Fakt, že na americké straně „stolu“ bylo obsazení nadmíru špičkové, je podle Půra jasný signál, že jde o setkání, které má strategický význam. A právě z hlediska globální strategie je na něj prý třeba nahlížet. „Pokud bych měl hlavní vzkaz jednání přetlumočit maximálně srozumitelně, tak bych volil vyjádření, že Američané se Čechů chtěli zeptat, zda a případně jak velcí jsou jejich spojenci,“ míní.

Anketa

Považujete USA za spojence České republiky?

11%
89%
hlasovalo: 19192 lidí
„Proto obě delegace probírají nepřeberné množství témat. Američané si tak zjišťují, zda s Českem mohou počítat, nejde vůbec o hloubku témat. Jde o postoje,“ má jasno šéfredaktor a připomíná, že americký prezident hovoří z pozice síly s někým, kdo má situaci ve své zemi pevně pod kontrolou. „Česko a zejména Babiš jsou pro tento účel ideální,“ podotkl.

Obrací Babišova slova o tom, že navázal vztah s Trumpem. Naopak prý Trump navázal vztah s Babišem. „Vyjednává se smlouva o volném obchodu EU se Spojenými státy. Tu může ve finálních jednáních zablokovat v podstatě kterýkoliv členský stát EU, přestože vyjednává Evropská komise,“ dal za příklad.

Zdůraznil také, že při tiskové konferenci po jednání Babiš uvedl, že si Trump postěžoval, že jednání s EU jdou hůře než s Čínou. Český premiér pak prohlásil, že se zeptá eurokomisařky, která má vyjednávání na starosti, zda by je nešlo zefektivnit. „První plody nové spolupráce tak máte přímo před sebou, jen jste si jich možná nevšimli,“ říká Půr.

Podobně lze nahlížet na Babišovu návštěvu CIA. „Huawei či jiná kauza, to není důležité. Může jít úplně otevřeně o potvrzení ochoty českých zpravodajských služeb spolupracovat s těmi americkými,“ řekl a dodal, že to by vysvětlovalo i přítomnost šéfa BIS Michala Koudelky. „Jistě je schopen americkým kolegům popsat, na čí straně čeští zpravodajci stojí. A hlavně, kdo je jejich největší hrozba,“ míní.

Závěrem zmiňuje, že Babišova schůzka je tak možná diplomatickou událostí desetiletí. Český premiér se prý chtě nechtě bude muset přimknout ke Spojeným státům jako hlavnímu spojenci. „Když to jednou řeknete v Bílém domě, už se z toho těžko vyvléknete,“ uzavřel s tím, že Rusko a Čína od tohoto týdne stojí na druhé koleji, minimálně na vládní úrovni.

  • Původní zdroj ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…