Jednání nejmocnější sedmičky světa: Pojďte, spojíme se všichni proti Trumpovi, burcoval prý Macron

09.06.2018 17:25

V kanadském La Malbaie v pátek večer odstartovalo jednání skupiny G7. Prezident Spojených států Donald Trump prý jednání hned na počátku v podstatě rozbil požadavkem, aby se Rusko vrátilo do skupiny ekonomicky nejsilnějších zemí světa. Ostatní země s tím však nesouhlasily – kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu v roce 2014. A to nebylo jediné jablko sváru, které Trump hodil na jednací stůl. Rozbroje mezi představiteli G7 probíhaly i kvůli řadě dalších věcí.

Jednání nejmocnější sedmičky světa: Pojďte, spojíme se všichni proti Trumpovi, burcoval prý Macron
Foto: White house
Popisek: Donald Trump

Skupina G7 se opět sešla k jednání. Tentokrát se jedná v Kanadě. A mezi politiky to pořádně jiskřilo. O jejich vzájemných rozbrojích informuje agentura Reuters. Český překlad článku o jednání G7 přinesl server Časopis Argument.

Jedna z bitev byla svedena o cla na ocel a hliník. Spojené státy uvalily cla spojená s těmito komoditami na Evropskou unii i na Kanadu a partneři dali 54. prezidentovi USA najevo, že si to nenechají jen tak líbit. Střety prý nelze do budoucna vyloučit ani mezi USA a jeho tradičním asijským spojencem, Japonskem. Trump totiž dává najevo, že už má plné zuby kompromisů.

„Ukázala to jeho schůzka s japonským premiérem Abem. Ten se snaží mít přátelský vztah s Trumpem, ovšem Trump místo toho otevřel téma dovozu amerických aut s tím, že chce více investic a závodů v Michiganu, Pensylvánii a Ohiu,“ píše server.

Francouzský prezident Emmanuel Macron už před schůzkou vyzýval své partnery, aby proti Trumpovi táhli za jeden provaz. Při debatě o Rusku se to podařilo. Většina členů G7 se shodla na tom, že Rusko se zatím do jednání vracet nemá. Kvůli tomu, co se v roce 2014 dělo na ukrajinském Krymu.

Shoda v dalších oblastech se ale bude hledat podstatně obtížněji. Německo bude nepochybně hledět na svoje zájmy a bude prý hledět především na to, aby Trump nezavedl cla dotýkající se automobilového průmyslu. Taková cla by ostatně významně poškodila i českou ekonomiku. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…