„FSB (Federální služba bezpečnosti) přece nechala takřka ihned zveřejnit fotku údajného útočníka, který měl jasné rysy islamistického muže,“ připomněl hned na úvod Fištejn. „Zajímavá je otázka, komu může ten útok posloužit a komu ne. Co já vím, tak podle vyhlášení ruských úřadů v řadách Islámského státu působí asi sedm až deset tisíc lidí, kteří dostali pasy, aby mohli vycestovat. My tady mluvíme o režimu, který tady má na svědomí politické vraždy, třeba novinářky Politkovské a dalších. A tyto vraždy nebyly nikdy došetřené,“ připomněl Fištejn.
Vysoká důvěra v Putina? To jsou jen čísla!
Chtěl tím prý dát najevo, že ruská vláda využije tento případ k utužení vlastní moci. Když dojde k útoku třeba v Londýně, vidí to jinak. „Není důvod, když mluvíme o demokratické společnosti, splétat nějaké konspirační teorie. Tam úřady fungují transparentně. V Rusku stojí režim na osobní moci, vždyť Vladimir Putin tak vládne už 17 let a chystá se vládnout ještě šest let, až do roku 2024,“ nebral si servítky Fištejn.
Faktem je, že důvěra Rusů v Putina je velmi vysoká a moderátorka Světlana Witovská na to poukázala. Dovolávala se průzkumů uznávané nezávislé agentury Levada, která je za nezávislou uznávána i na Západě. Pak to tedy znamená, že Putin má solidní podporu občanů.
Fištejn však argumenty Witowské smetl ze stolu. „To jsou jen čísla. V autoritativním režimu dosáhnete přesně takových čísel, jaká zrovna potřebujete. Ta společnost je sevřena určitým strachem,“ pokračoval v kanonádě. „Já vím, že Rusko bylo svobodnou zemí, ale Putin tuto společnost podmrazil, vždyť tam nejsou 17 let žádné reformy,“ hřímal dál host. „Když nastala krize v letech 2008 a 2009, tak se Rusko propadlo a teď se Putin chlubí tím, že to dotáhl znovu na nulu. A teď to na nule už zůstane,“ střílel dál po Putinovi host veřejnoprávní televize.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp