Jen ať Babiš většinový systém zavede. V senátních volbách jsme ho porazili rozdílem třídy, těší se šéf lidovců

23. 4. 2017 12:17

V nedělní Partii FTV Prima proti sobě usedli předsedové ODS Petr Fiala a KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Od obou pánů dostal tzv. za uši ve studiu nepřítomný ministr financí Andrej Babiš (ANO). Došlo i na turecké referendum a volby ve Francii. Fiala divákům oznámil, že by uvítal vítězství demokratického pravicového kandidáta.

Jen ať Babiš většinový systém zavede. V senátních volbách jsme ho porazili rozdílem třídy, těší se šéf lidovců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

V úvodu pořadu hosté debatovali o nutnosti v určitém směru změnit českou ústavu. Podle Bělobrádka přímá volba prezidenta poněkud vychýlila český politický systém, protože opticky posílila jeho roli, ale ve skutečnosti se s prezidentovými pravomocemi nic nestalo.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podle Bělobrádka by nejen kvůli tomu bylo namístě sáhnout do ústavy. Po více než dvaceti letech by si určitou revizi zasloužila, ale nikoli čistě kvůli přímé volbě prezidenta. Všechny změny by měly být aplikovány až po dlouhé a důkladné debatě. Petr Fiala s Bělobrádkem souhlasil.

Neodpustil si ovšem rýpnutí do současné vlády k trochu jinému tématu, totiž k zavedení EET. „Já jezdím mezi lidi do měst a na vesnice a tam zanikají hospody, zanikají obchody, a to kvůli opatřením, která zavedla vaše vláda.“

„Podívejte se, pan Babiš si neuvědomuje jednu věc. Většinový systém by pro něj mohl být nebezpečný. Já se většinového systému nebojím. On funguje i v senátu a poslední senátní volby vyhrála KDU-ČSL, a to rozdílem třídy proti hnutí ANO,“ připomněl Bělobrádek. Faktem je, že Babiš před senátními volbami hovořil o potřebě mít silný senát, ale po senátních volbách, v nichž hnutí ANO neuspělo, začal volat po zrušení senátu.

Fiala byl k Babišovým návrhům ještě příkřejší. „Já bych tady vůbec návrhy pana Babiše nerozebíral, to je ztráta času, od dneska řekne něco a zítra něco jiného,“ smetl ze stolu Babišovy nápady. Místo toho bychom se prý měli bavit o tom, jak zvednout platy lidem po takřka čtyřech letech vlády koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Pár slov padlo i k tureckému referendu o pravomocích prezidenta Recepa T. Erdogana. Hosté se shodli na tom, že země půlměsíce nepatří do EU. Podle Fialy hrozí, že by se dosavadní umírněný turecký islám mohl zradikalizovat. Současně však musíme mít na paměti, že Turecko je členem NATO, a musíme s ním jednat. To však nic nemění na tom, že ODS má z dalšího vývoje v Turecku velké obavy.

Došlo i na francouzské prezidentské volby. Jejich první kolo probíhá právě dnes. Jak tyto volby dopadnou? „To nechám věštcům a komentátorům,“ vyhnul se typu na vítěze Bělobrádek. Kdyby se stalo, že vyhraje nacionalistka Marine Le Penová, tak s tím budeme muset pracovat. „Vidíme to i ve Spojených státech, že předvolební rétorika může být změněna v dalších měsících. Na druhou stranu i v Nizozemsku jsme viděli, že když hrozilo vítězství radikála, tak se zmobilizovala ta mlčící většina a volila někoho jiného,“ připomněl Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Fiala dal předsedovi lidovců za pravdu. „Já bych samozřejmě viděl rád vítězící demokratické pravicové či středopravicové politiky, to je relativně jednoduché,“ prohlásil pouze v obecné rovině. Zdůraznil také, že se EU mění a my musíme mít jasný plán, jak se v této měnící se Evropě chovat. Přidal jeden jasný příklad. „Výjimky z azylové a migrační politiky jsou prosaditelné a jsou nutné,“ zdůrazňoval Fiala. ODS prý už dlouho vyzývá všechny parlamentní strany, aby se zapojily do diskuse o tom, čeho vlastně chce Česko v EU dosáhnout.

Ve druhé polovině pořadu přišly na přetřes česká ekonomika a minimální mzda. „Myslím si, že teď pro nějaký dramatický růst minimální mzdy není prostor,“ zahájil Bělobrádek.

Fiala opět zašel ještě dál, když koncept minimální mzdy absolutně odmítl. „Obecně si myslíme, že je třeba lidem zvyšovat mzdy, které jsou podle našeho názoru nízké, ale my na to chceme jít jinak, my na to chceme jít cestou snižování daňového zatížení, což by čisté mzdy zvedlo o sedm procent... Když lidem snížíme daně, tak budou mít víc peněz v peněženkách. My říkáme o sedm procent víc pro každého. Kromě toho chceme snížit sociální odvody zaměstnavatelů o dvě procenta, což povede k tomu, že budou moci přidat zaměstnancům,“ popsal představu šéf ODS.

„Já jsem odpůrcem minimální mzdy, protože my často zapomínáme na to, že na minimální mzdu je navázána celá řada plateb,“ doplnil Fiala.

Podle Bělobrádka jsme jednou z nejprůmyslovějších, ne-li nejprůmyslovější zemí EU, a pokud chceme do budoucna prosperovat, musíme se zaměřit na výrobu s přidanou hodnotou, která je také lépe placená.

„Já jsem přesvědčen, že stát nemá tak moc kontrolovat živnostníky, kontrolovat je tak brutálně, až je zlikviduje. My si myslíme, že mnohem důležitější je kontrola v systému sociálních dávek,“ zdůraznil Fiala. „Tak to je pravda, ale tady je zvláštní, že ODS doporučuje něco, co sama nedělala, nebo kritizuje kroky současné vlády, které k tomu vedou,“ zasmál se Bělobrádek Fialovi. Poukázal na to, že k adresné kontrole je třeba dost pracovníků úřadů přímo v ulicích, a když ODS vládla, tak jejich počty razantně snižovala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok. Sbírka na klinikářku, exekutor jí za „camping“ vyměřil skoro půl milionu. I vy můžete přispět

20:52 Šok. Sbírka na klinikářku, exekutor jí za „camping“ vyměřil skoro půl milionu. I vy můžete přispět

Exekutor Ivo Luhan poslal občanským zástupcům Autonomního sociálního centra Klinika účet za to, že n…