Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

24.11.2020 16:03

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo návrh na státní vyznamenání pro zesnulou novinářku a dlouholetou autorku ParlamentníchListů.cz Terezu Spencerovou. Prezident Miloš Zeman po čase odpovídal na otázky, které mu napřímo kladete vy, naši čtenáři.

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Prezident republiky Miloš Zeman zodpověděl několik otázek, které vzešly od čtenářů našeho serveru ParlamentníListy.cz. Hlava státu takto napřímo komunikuje s občany od svého prvního zvolení v roce 2013.

První z dotazů, na které prezident Zeman reagoval, se týkal jeho možného nástupce. Tazatele zajímalo, zda vidí možné adepty, kteří by rovněž milovali svůj národ a nebyli jen loutkami v něčích rukou.

“Věřím v inteligenci voličů a věřím, že i po mně bude nakonec zvolen ten, kdo bude milovat svůj národ, protože se odhalí, že je nějaký jeho protikandidát právě onou loutkou, o které tazatel mluví,” uvedl Zeman.

Anketa

Získají koalice ODS/KDU-ČSL/TOP 09 a Piráti/STAN ve volbách sněmovní většinu?

33%
67%
hlasovalo: 61420 lidí

Další otázka směřovala k novinářce Tereze Spencerová, která ve věku 55 let náhle zemřela letos v dubnu. Čtenáře zajímalo, zda je šance, aby jí prezident jako jedné z mála kvalitních novinářek udělil státní vyznamenání. 

“Většinou vycházím z návrhů veřejnosti nebo Poslanecké sněmovny nebo Senátu, tedy z těchto tří zdrojů. Pokud se tam Tereza Spencerová objeví, četl jsem některé její články, které mně rovněž připadaly zajímavé, pak o tom budu uvažovat,” připustil Miloš Zeman. 

Věc je tedy v rukou občanů, kteří mohou tyto návrhy na udělení státních vyznamenání hlavě státu zasílat. Času je požehnaně. Prezidentská kancelář většinou přijímá žádosti na daný rok zhruba do července toho roku. Připomeňme, že Tereza Spencerová měla na PL mnoho let svou pravidelnou čtvrteční rubriku “Okno do světa Terezy Spencerové” a její texty dlouhodobě patřily k nejžádanějším a čtenářsky nejpopulárnějším.

Ve Spojených státech amerických se podle dalšího z tazatelů nyní ohledně tamních prezidentských voleb bojuje za celý svět. “Pane prezidente, nemyslíte si, že se v USA nyní bojuje (s podvodníky) i za Prahu a na gratulace, jakkoli jsou míněny diplomaticky, je příliš brzo?” ptal se čtenář PL.

“Myslím si, že Spojené státy bojují především samy za sebe, což je tzv. sacro egoism, které je v politice naprosto normální. Kdyby Spojené státy opravdu bojovaly za celý svět, pak by například nikdy neodcházely z Afghánistánu,” je přesvědčen prezident Zeman.

Mezi otázkami našich čtenářů se objevilo i téma sice starší, ovšem dodnes ne úplně vyřešené. Šlo o kauzu “Hitler je gentleman”. Před lety totiž prezident ve svém projevu na Den památky obětí holocaustu citoval údajný článek novináře Ferdinanda Peroutky s názvem Hitler je gentleman. Dodnes se ovšem nepodařilo tento článek v archivech dohledat a Peroutkova vnučka se proto už roky soudí se státem. Faktem zůstává, že Hrad později našel jiné články, jejichž vyznění bylo minimálně stejně zarážející.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Čtenářka Simona se nyní prezidenta Zemana ptala, proč se dosud vnučce Ferdinanda Peroutky neomluvil a blokuje tím kapacitu již tak zahlcených soudů.

“Ocituji vám pouze dvě věty ze dvou Peroutkových článků, které byly nalezeny. První věta zní: Adolf Hitler je největším Němcem všech dob. Byla publikována v Přítomnosti v dubnu 1939. Druhá věta zní: Německo bylo v minulosti zasaženo židovskou otravou. Byla publikována za doby druhé republiky na podzim 1938 rovněž v Přítomnosti. Tím odpovídám na vaši otázku, proč tvrdím, že Ferdinand Peroutka bez ohledu na konkrétní článek (citoval jsem vám dva) propadl fascinaci národním socialismem,” reagoval prezident Miloš Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Husák byl vnímán jako elitář z kavárny. A Dubčekovi nadávají neférově. Michal Macháček se Skálou debatovali k dvojímu výročí

17:30 Husák byl vnímán jako elitář z kavárny. A Dubčekovi nadávají neférově. Michal Macháček se Skálou debatovali k dvojímu výročí

Letos uplynulo 30 let od smrti normalizačního prezidenta Gustava Husáka a 100 let od narození Alexan…