Jeroným Tejc vyslal vzkazy Sobotkovi. Možná už poslední, ale peprné

10. 4. 2017 7:11

Obsáhlý rozhovor poskytl časopisu Týden poslanec, předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc. Mimo jiné uvedl, že předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka po volební prohře nemusí skončit.

Jeroným Tejc vyslal vzkazy Sobotkovi. Možná už poslední, ale peprné
Foto: archiv J. Tejc
Popisek: Předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD)
reklama

V rozhovoru zopakoval, že to, že už nebude kandidovat v nadcházejících sněmovních volbách, je jeho vlastní rozhodnutí. „Můj odchod je skutečně dobrovolný. Pro řadu lidí je nepředstavitelné, že by politik odešel dobrovolně, aniž by měl nějaký skandál. Zvlášť když měl možnost být na druhém, supervolitelném místě ve svém kraji. Ale je to tak. Poprvé mě to napadlo v průběhu sjezdu, kdy se mi nelíbilo, kam se sociální demokracie ubírá. Ale nechtěl jsem dělat tak závažné rozhodnutí pod tlakem emocí. Nakonec jsem to oznámil ještě před definitivním schválením kandidátek. Bylo to čistě mé rozhodnutí, nikdo o něm nevěděl,“ uvedl.

Připustil ale, že kdyby jej Bohuslav Sobotka z kandidátky dostat chtěl, tak tu možnost měl. „Teoreticky ano. Pravidla, která strana schválila loni v prosinci, dávají vedení možnost k zásahu do kandidátní listiny – ať už jde o změnu pořadí, nebo úplné vyškrtnutí bez udání důvodu. Ale nedovedu si představit, že by něco takového nastalo v mém případě. Ten důvod by musel být srozumitelný členské základně i veřejnosti. A jak jsem mluvil s Bohuslavem Sobotkou po sjezdu, nic takového neplánoval. Nepodezříval bych ho z toho,“ prohlásil Tejc.

Časopis upozornil na to, že před posledním sjezdem ČSSD se mluvilo o tom, že Sobotka bude předsedou jen do voleb a pak přijde sjezd další, mimořádný. Tejc ale upozornil, že vedení strany nebylo zvoleno do voleb. „Bylo zvoleno na dva roky. Všichni delegáti to věděli a nevím, proč byli překvapeni, když to Bohuslav Sobotka zopakoval po svém zvolení. Já jsem překvapen nebyl, naopak jsem s tím počítal. I proto jsem usiloval o pozici prvního místopředsedy. Rozhodovali jsme také o tom, kdo by se v případě odstoupení Bohuslava Sobotky stal předsedou ČSSD. Delegáti rozhodli, že to nebude Jeroným Tejc, ale Milan Chovanec. Takže nepředpokládám, že by se konal mimořádný sjezd. Vlastně ani nepředpokládám, že by Sobotka musel odstupovat. Koneckonců pořád má ještě šanci volby vyhrát,“ uvedl Tejc.

A kdyby volby přece jen nevyhrál? „Už není samozřejmé, že po prohraných volbách předsedové odstupují. My jsme se naučili jiný model a ten třeba jako osvědčený zůstane,“ naznačil, že Sobotka by mohl zůstat ve funkci předsedy i po prohraných volbách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…