Ještě nejsme na euro připraveni. Sobotka vysvětluje proč

29.01.2016 13:20

Česká republika by neměla stanovovat termín přijetí eura, dokud nezlepší stav veřejných financí a nezvýší životní úroveň v zemi ve vztahu k vyspělým státům EU. Novinářům to dnes na konferenci k přijetí eura řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ještě nejsme na euro připraveni. Sobotka vysvětluje proč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

láda několikrát deklarovala, že v tomto volebním období termín přijetí eura nestanoví. Guvernér České národní banky Miroslav Singer následně na konferenci uvedl, že připravenost ČR na přijetí eura se proti předchozím letům zlepšila, avšak stále ji nelze vyhodnotit jako dostatečnou.

"Stále ještě máme deficit veřejných rozpočtů a stále ještě máme vysokou nezaměstnanost v řadě regionů a je velký rozdíl v příjmech našich občanů se zeměmi platícími eurem - především Německem a Rakouskem," uvedl premiér. ČR tak podle něj ještě potřebuje čas. "Dokud nedosáhneme vyrovnaných rozpočtů a pokračujeme v konvergenci (přibližování úrovně ČR k úrovni v EU), tak bychom neměli stanovovat termín pro přijetí eura," dodal.

Podle Singera není zatím ekonomika ČR dostatečně sladěna s eurozónou. "ČR zatím není způsobilá přijmout euro, výše nákladů členství v eurozóně je navíc nejistá kvůli nedokončeným změnám institucionálního rámce eurozóny," uvedl guvernér. Zároveň ale upozornil na to, že odborný pohled na věc nemá takovou váhu jako pohled politický. Přijetí eura tak bude podle Singera hlavně politickým rozhodnutím.

Česko přitom většinu kritérií pro vstup do eurozóny plní. Výjimkou je účast v mechanismu směnných kurzů ERM-2. Vyhodnocení tohoto kritéria je totiž možné teprve poté, co česká měna do mechanismu ERM-2 vstoupí a bude stanovena centrální parita koruny k euru. Přijetí členského státu EU do eurozóny je podmíněno úspěšným minimálně dvouletým setrváním národní měny v ERM-2.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…