Ještě že má Rusko tohoto mocného spojence. Na toho se může vždy spolehnout

28.02.2015 7:28

Kdyby mělo Rusko hodnotit své partnerství s Čínou optikou posledních dvou dní, muselo by být nadmíru spokojeno. Hned dvakrát se za něj Čína postavila v posledních hodinách. Nejdříve z Pekingu zazněla kritika rozhodnutí západních ratingových agentur snížit rating ruských státních podniků. Poté se Ruska zastal významný čínský diplomat v souvislosti s ukrajinskou krizí.

Ještě že má Rusko tohoto mocného spojence. Na toho se může vždy spolehnout
Foto: Jan Rychetský
Popisek: I tak vypadá život v dnešní Číně
reklama

Ruský zpravodajský server Sputnik cituje prezidenta ratingové agentury Dagong Global, podle kterého je snížení ratingu ruských firem chybným krokem. V únoru letošního roku snížily vlivné západní agentury Moody a S & P a Fitch ruským státním gigantům, včetně Gazpromu, rating razantním způsobem. Naproti tomu Dagong Global jim naopak udělila nejvyšší možný rating AAA se stabilním výhledem i do blízké budoucnosti.

Jako odůvodnění uvedly západní ratingové společnosti skutečnost, že státní ruské firmy nemohou mít vyšší rating než samotná země. Dagong ponechala minulý měsíc Rusku vysoký rating navzdory sankcím uvalených Západem.

Důkaz o přátelských vztazích mezi Čínou a Ruskem podal také čínský velvyslanec v Belgii, který se nechal dle agentury Reuters slyšet pro čínskou tiskovou agenturu, že by západní mocnosti měly respektovat obavy Ruska z bezpečnostní situace na Ukrajině. Velvyslanec uvedl, že ukrajinskou krizi způsobila mocenská hra mezi Ruskem a západními mocnostmi, především Spojenými státy a Evropskou unií.

"Vnější intervence urychlily negativní vývoj krize. Západ se měl snažit pochopit Moskvu, která se domnívá, že se s ní nejedná spravedlivě." Jak zmiňuje Reuters, tak otevřené vyjádření velvyslance je překvapivě. Zatím se totiž Čína držela spíš stranou, aby nenarušila své partnerství ani s jednou stranou konfliktu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Manuál od Hamáčka pro policisty, jak nakládat s pandemickými narušiteli: Zakrytá ústa jsou jasná, na ostatní bacha

6:46 Manuál od Hamáčka pro policisty, jak nakládat s pandemickými narušiteli: Zakrytá ústa jsou jasná, na ostatní bacha

Ministerstvo vnitra vydalo manuál k postihům za přestupky kvůli zaváděným opatřením z důvodu pandemi…