"Mně se ulevilo, že v Senátu tato podoba zákona neprošla. A to sice z toho důvodu, že v tom zákoně nacházím nějaká temná místa, která určitě stojí za to vyčistit, protože v něčem ten zákon je asi dobrý, ale v něčem je zavádějící a klamný,“ uvedl pro Český rozhlas farář Miloš Rejchrt.
Na zákonu mu vadí několik konkrétních částí, například úprava toho, že náhrady mají být vyplaceny jako kompenzace za nevydaný majetek, který byl právoplatným vlastníkům odňat. „Jenže já jako člen Českobratrské církve evangelické, který o tom tak trochu ví, jak to s naší církví je, se podivuji, že máme najednou dostat dvě a čtvrt miliardy náhrad za majetek, který nám nikdy nebyl odňat, protože my jsme taky nikdy žádný neměli,“ vysvětluje někdejší disident.
Podle něj bylo církvím již vráceno „to málo“, co bylo za komunistického režimu zabaveno. Navíc mu vadí, že zákon řeší jak náhrady, tak i budoucí financování církví. „Rozuměl bych tomu, kdyby zákon řekl: tady máte jakési startovné na ty doby, kdy už se budete muset postavit na vlastní nohy. Ale ať se to tak nazve. Ať se v zákoně nemluví o něčem jiném, takový zákon je špatný,“ míní Rejchrt.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan